AutoUudised

Iseauto sai Tallinna ettevõtlusauhinna

Print Friendly, PDF & Email

Tallinna Tehnikaülikooli, AuVe Techi ja ABB Iseauto koostööprojekt sai 9. oktoobril Tallinna ettevõtlusauhindade jagamisel aasta koostööprojekti auhinna ja eriauhinna aasta parima rakendusliku teadustöö eest. Iseautot tutvustatakse sel nädalal Singapuris toimuval intelligentsete transpordisüsteemide maailmakongressil.

Aasta koostööprojekti auhinna eesmärk on tunnustada projekte, mis on läbiviidud sarnast majandushuvi jagavate ettevõtjate, teadus- ja arendusasutuste ja/või kolmanda sektori organisatsioonide vahelises tõhusas koostöös.

2018. aastal Tallinna Tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud Iseauto on Eesti esimene täisautonoomne isejuhtiv sõiduk. Iseauto on kolme ettevõtte vaheline koostööprojekt, mis tegeleb isejuhtiva sõiduki arenduse ja katsetustega. Isejuhtivat sõidukit on võimalik kasutada nii ühissõidukite marsruudi pikendajana kui ka renditeenusena. Iseauto sobib ideaalselt paikadesse, kus liikumiskiirus on väike ning tavapärase linnaliini bussi jaoks on tänavad liiga kitsad ja vahemaad lühikesed.

Iseauto kere disainis Sven Sellik Silberautost ja see töötati välja TalTechi lõpetanud Silberauto inseneri Johannes Mossovi juhtimisel. Isejuhtiva auto elektroonika, sensoorika ja juhtimistarkvara valmis Tallinna Ttehnikaülikooli robootika-, IT- ja inseneriteadlaste juhtimisel. Suure panuse andsid tehnikaülikooli inseneri- ning IT-teaduskonna tudengi.d Projektis osales ka ABB, kes panustas Iseauto töökindluse parendamisse. Iseauto projektijuht on Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna vanemteadur Raivo Sell.

Et tulevikus saaksid isejuhtivad sõidukid sõita ka linnatänavatel, arendatakse isejuhtivat autot edasi ettevõtte AuVe Techi ja Tehnikaülikooli tudengite ning teadlaste koostöös.  Iseauto saab edaspidi olema osaks TalTechi targast linnakust, kus arendatakse välja nutikas taristu ja 5G tehnoloogial põhinev ülikiire andmesidevõrk.

Peale seitsme põhikategooria anti ettevõtluspäeval koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ja sihtasutusega Eesti Rakenduskõrgkoolid üle ka eriauhinnad aasta parimatele rakenduslikele teadustöödele. 2019. aastal valiti selleks samuti Iseauto projekt.

Intelligentsete transpordisüsteemide maailmakongress Singapuris

Septembri alguses said eestlased Iseauot näha Kuressaares Tallinna Tehnikaülikooli meremajanduse keskuse avaaktusel ja Kuressaare tänavapiknikul. Sel nädalal tutvustatakse Iseautot Singapuris intelligentsete transpordisüsteemide maailmakongressil. Peale isejuhtiva auto tutvustatakse maailmakongressil ka teisi Eestis välja töötatud uudseid lahendusi.

Eestlased tutvustavad Singapuri maailmakongressil digitaalset piiriületuse süsteemi, kosmosetehnoloogia abil suurte infrastruktuuri objektide seiramise süsteemi, tervet Eestit katvaid HD-kaarte, nutikat ülekäigurada, tarka päikesepaneelidest teekatet, nutikat ühistranspordi platvormi ning kontaktivaba pangakaardiga tasumist võimaldavat lahendust. Avaliku sektori poolt tutvustab Tartu linn oma andmetel põhinevat nutikat ühistranspordisüsteemi ning Tallinna linn isejuhtiva transpordi kasutamise osa linnakeskkonnas.

Eesti ettevõtted ja avalik sektor tutvustavad Singapuris oma lahendusi Põhjamaade ühises stendis.

Keskkonnameedia

Foto: TalTech