EestiEnergiaInnovatsioon

Päikeseelektrit tootev teekate

Print Friendly, PDF & Email

Päikeseelektrit tootev teekate, mille konstruktsioonide ja materjalide loomisel on kasutatud mitmeid maailmas unikaalseid lahendusi, paigaldati sel sügisel TTÜ Mektory maja ette. Teekatendi näidis avati  2. oktoobril. 

Päikeseelektrit tootev teekate ei ole uus idee. Sellist teekatet on varem katsetatud näiteks  Prantsusmaal, Hollandis ja Ameerika Ühendriikides. Eestis välja töötatud lahenduse eripäraks on, et see peab toimima Põhjamaade karmides kliimatingimustes. TTÜ Mektory maja ette paigaldatud nutikas teekate on Põhjamaade esimene päikesevalgusest elektrit tootev teekate. Sellesse on integreeritud LED valgusribad, mida saab kasutada tee äärejoontel liiklusohutuse tõstmiseks.

Katustele või spetsiaalraamidele paigaldatavad päikeseelektri tootmise lahendused on aasta-aastalt järjest levinumad. Samas on teepinda oluliselt rohkem kui katusepinda. Teepinna abil toodetavat päikeseelektrit saab ka salvestada ning kasutada näiteks valgusfooride, LED-tänavavalgustite või valgustatud liiklusmärkide töös hoidmiseks. Tallinna Tehnikaülikoolis välja töötatud teekate sobib paigaldamiseks kergliiklusteedele ning parklatesse.

Teekatte töötasid välja Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) materjaliteadlased ja teedeinsenerid koostöös Maanteeameti ekspertide ja Tallinna Tehnikakõrgkooli uurijatega. Tehnikaülikoolist olid projekti kaasatud Mektory, inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi teedeehituse ja geodeesia uurimisrühm, materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi polümeeride- ja tekstiilitehnoloogia teaduslabor ning keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabor.

TTÜ teedeehituse ja geodeesia uurimisrühma liige Ain Kendra hinnangul on taastuvenergiat tootvatel teekatenditel suur potentsiaal võrreldes seniste monofunktsioonlahendustega.

Allikas: Tallinna Tehnikaülikool

Fotol on päikeseelektrit tootva teekatendi näidis. Foto: TTÜ

Keskkonnatehnika