Innovatsioon

Mikroplastide eemaldamine veest ferrovedeliku abil

Print Friendly, PDF & Email

Kahekümne kahe aastane Iirimaalt pärit keskkonnakaitsja Fionn Ferreira on välja töötanud meetodi mikroplastide veest eemaldamiseks ferrovedeliku abil. Meetodi abil saab mikroplastid veest kõrvaldada kiiresti, ohutult ja keskkonda kahjustamata.

Ferreira uuenduslik lahendus veest mikroplastide eemaldamiseks hõlmab ainulaadset ferrovedelikku, teisisõnu magnetilist vedelikku. Erinevalt teistest meetoditest ei tekita Ferreira protsess jäätmeid, ei vaja filtreid ega kemikaale. Magnetiline vedelik seob mikroplasti osakesed, eraldades need veest ja võimaldades nende eemaldamist magnetite abil. Protsessi käigus säilib peaaegu kogu magnetiline vedelik, mida saab pärast sellest mikroplastide eemaldamist taaskasutada. Ferreira väljatöötatud mikroplastide eemaldamise meetodit saab ohutult kasutada ka joogivee pujul.

Fionn Ferreira alustas 2019. aastal keemiaõpinguid Madalmaades Groningeni Ülikoolis. Kogu õpingute ajal jätkas ta oma leiutise arendamist ning hakkas oma leiutist erinevatele konkurssidele esitama. 2019. Aastal saavutas ta võidu Google’i teadusmessil, mis tõstis tema leiutise meedia tähelepanu keskpunkti. 2020. aastal asutas Ferreira firmad Fionn & Co. ja Green Journey Coalition Inc., eesmärgiga testida ja arendada oma meetodit  edasi. Ferreira idufirmat Fionn & Co. toetab Robert Downey Jr’s Footprint Coalition.

Robert Downey Jr. ja tema Footprint Coalition’i abiga on Ferreira meetodit prototüübina välja töötatud ja pidevalt täiustatud. Nüüd saab selle meetodigs eemalda veest üle 85% mikroplastidest ühe korraga. Fionn Ferreira on teinud koostööd ka Texase ülikooliga, et kohandada oma meetodit veepuhastites kasutamiseks. Kuna veest eraldatud mikroplastide mass sisaldab eri tüüpi, värvi ja kvaliteediga plasti, on selle ringlussevõtt keeruline. Ferreira eesmärk on aga kokku kogutud mikroplast suunata tulevikus ringlusse. 

Leiutaja, ettevõtja ja keskkonnaaktivist Fionn Ferreira jõudis 2021. aastal USA majandusajakirja Forbes iga-aastasesse „30 alla 30-aastast” nimekirja, milles juhitakse tähelepanu noortele ettevõtjatele, kel tasub silma peal hoida. Sel aastal pälvis ta kolmanda koha Euroopa Patendiameti konkursil Noore Leiutaja auhinnakategoorias  keskkonatehnoloogia valdkonnas.

Keskkonnameedia

Foto: European Patent Office