InnovatsioonUudised

Isejuhtivat autot näeb nädala lõpus Kuressaares

Print Friendly, PDF & Email

Kuressaares toimub laupäeval, 6. septembril Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) meremajanduse keskuse avaaktus. Pühapäeval, 7. septembril peetakse aga Tänavapiknikku ja avatakse renoveeritud kesklinn. Pidulike ürituste puhul näeb linnas üllatuskülalisena TalTechis arendatavat isejuhtivat autot (Iseautot). 

„Inseneriharidus on Saaremaal oma kanda kinnitanud juba 20 aastat, mida tõestavad laevaehituseinseneeria tipptegijad, kes keskusest välja kasvanud,“ rääkis meremajanduse keskuse juhataja Anni Hartikainen. „Sel aastal otsustasime oma õppeaasta avada tavapärasest teistmoodi ning kutsusime oma avaaktusele ja saarlastele rõõmuks Kuressaarde TalTechi ja AuVe Tech OÜ koostöös arendatava Iseauto,“ lisas Hartikainen.

Hartikainen selgitas, et see on omamoodi märgiline ka meremajanduse keskuse jaoks, sest siin tegeldakse isejuhtivate ja innovaatiliste veesõidukitega. „Keskuse viimane põnevaim projekt on iselaev NYMO, mis tegi 31. augustil oma esimese pikema avameresõidu Leppneemest Keri saarele,“ selgitas ta. NYMO sünnikodu on väikelaevaehituse kompetentsikeskuses ja kontseptsioonikatsetused on toimunud nii mudelkatsebasseinis kui ka autonoomselt avaveel. 

2018. aastal tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud Iseauto on Eesti esimene täisautonoomne isejuhtiv sõiduk. Autosse mahub kuni kuus inimest. Iseauto elektroonika, sensoorika ja juhtimistarkvara on valminud tehnikaülikooli robootika-, IT- ja inseneriteadlaste juhtimisel, seejuures suurima panuse andsid inseneri- ning IT-teaduskonna tudengid. „Ligi kahekümnest tudengist koosnev tiim alustas Iseauto arendamist täpselt aasta tagasi ning selle baasilt on juba praegu kaitstud 10 magistri-, bakalaureuse- ja diplomitööd ning avaldatud mitmeid teaduspublikatsioone,“ ütles Iseauto projektijuht ja TalTechi inseneriteaduskonna vanemteadur Raivo Sell.

Iseauto kere disainis Sven Sellik Silberautost ja see töötati välja TalTechi lõpetanud Silberauto inseneri Johannes Mossovi juhtimisel. Projektis osales ka ABB, kes panustas Iseauto töökindluse parendamisse.

Et tulevikus saaksid isejuhtivad sõidukid sõita ka linnatänavatel, arendatakse isejuhtivat autot edasi ettevõtte AuVe Techi ja Tehnikaülikooli tudengite ning teadlaste koostöös.  Iseauto saab edaspidi olema osaks TalTechi targast linnakust, kus arendatakse välja nutikas taristu ja 5G tehnoloogial põhinev ülikiire andmesidevõrk. 

Iseautoga saavad kõik huvilised tutvuda laupäeval kell 12.45 meremajanduse keskuse sisehoovis. Pühapäeval toimuva Tänavapikniku ajal leiab Iseauto Raekoja kõrvalt Techi alalt. 

Allikas: TalTech

Foto: TalTech