Hollandisse ehitatakse Euroopa suurim ujuv PV-park
Saksa firma Baywa r.e. ehitab Hollandisse Zwolle kunstjärvele 27 MW võimsusega ujuva PV-pargi, kuhu paigaldatakse 73 000 PV-moodulit, 13 ujuvat trahvot ja 192 inverterit. Tähelepanuväärne on, et ujuv PV-park valmib 2 kuuga. Pärast käikuandmist saab sellest maailma suurim väljaspool Hiinat asuv ujuv PV-park.
17 mln elanikuga Holland on üks tihedamalt asustatud riike maailmas. Hollandlased leiavad, et päikesepaneelide paigaldamiseks maapinnale pole neil piisavalt ruumi, katustele ja fassaadidele PV-paneele aga lõputult ei mahu. Selleks et täita EL 2030. ja 2050. aastaks seatud kliimaeesmärke otsitakse Hollandis PV-paneelide mujale paigaldamise võimalusi. Näiteks katsetatakse PV-paneele nii rattateedel kui müraseintel, samuti leitakse, et kunstjärvi ja ammendatud karjäärides olevaid veekogusid võiks ära kasutada PV-parkide rajamiseks. Veekogude pinda, kuhu Hollandis võiks ujuvaid PV-parke rajada, on hinnanguliselt 52 000 hektarit.
Ujuvatel PV-parkidel on maismaale rajatavate ees ka mitmed eelised – paneele on lihtsam paigaldada ja hiljem hooldada ning tänu vee jahutavale mõjule on vees asuvate PV-paneelide tootlikkus suurem.
Baywa r.e. on koostöös firmaga Zimmermann PV-Stahlbau GmbH välja töötanud spetsiaalse patendeeritud ujuvsüsteemi „Zim Float“, mis peab hästi vastu tugevale tuulele, lainetele ja lumele.
Zwolle järvele rajatav PV-park on neljas ujuvpark, mis Baywa r.e. on ehitanud viimase pooleteise aasta jooksul. Varem valminud ujuvpargid asuvad samuti Hollandis – Sekdoorn (nominaalvõimsus 14,5 MWp), Tynaarlo (8,4 MWp) ja Weperpolder (2,1 MVp).
Fraunhoferi instituudi hiljutine uuring näitas, et ka Saksamaal on suur potentsiaal ujuvate PV-parkide rajamiseks – ainuüksi ammendatud pruunsöekarjäärides asuvatele veekogudele saaks rajada ujuvaid PV-parke koguvõimsusega ligi 56 GW. Samas kui arvestada samades piirkondades ka turismi, puhkamise ja looduskaitsega, kahaneks see number ca 3 GW-ni. Kuid Saksamaal on kunstjärvi ligi 4 500 ja ammendatud söekarjäärides olevad veekogud moodustavad neist vaid 13%.
Keskkonnameedia
Foto: Baywa r.e.