JäätmedUudised

Tallinna linn kutsub konireostusega võitlema

Print Friendly, PDF & Email

19. augustil algas konireostusele tähelepanu juhtimise kampaania, mille laiem eesmärk on võidelda puhtama Läänemere eest. Koos Tallinna linnaga kutsuvad konireostusega võitlema Tallinna Sadam, Tallink, Eckerö Line, Viking Line, Tallinna Lennujaam, Maailmakoristus ning MTÜ Pühapäevane prügikoristus piknikuga.

Suitsukonid ehk plastist (tselluloosatsetaatkiududest) sigaretifiltrid on toksilised ning looduses ei lagune. Sigaretifiltrid muutuvad looduses mikroplastideks, mis reostavad looduskeskkonda ja on ohtlikud nii lindudele, loomadele kui kaladele, viimaste kaudu jõuavad mikroplastid ka inimeste söögilauale. Kuna sademevesi ei läbi veepuhastusjaama, jõuavad tänavale visatud konid sademeveega torustiku kaudu otse merre. Läänemerre jõudvast prügist moodustavad suitsukonid ligi poole.

Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni aruande kohaselt tekib lõviosa Läänemere prahist (ligi 80%) just maismaal. Prügi satub merre jõgede, sademeveekanalisatsiooni, reoveepuhastite ja rannakülastajate kaudu, samuti tuulega. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul võib paljudele tulla üllatusena see, et Läänemere kõige suurem prügijääde on sigaretikonid, mis on ühtlasi kogu maailma kõige suurem prügiprobleem. Meres võib ainuüksi üks suitsukoni mürgitada kuni 1000 liitrit vett, looduses konid ei lagune bioloogiliselt. Prügi sortides hoiame loodust. Looduses käies peaksime kaasa võtma kõik prügijäätmed, nii enda tekitatud, kui teiste vedelema jäetud.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmi sõnul liigub läbi Vanasadama tavapäraselt ligi 10 miljonit inimest. Kahjuks leidub ohtralt suitsukonisid ja väikeprügi ka sadama-alal ning sageli kiputakse konisid merre viskama ka laevadelt. Maha visatud konid jõuavad varem või hiljem kas otse tuulega või läbi sademevee merre. Ainuüksi Vanasadama alal on üle 700 sademevee luugi ning üle 30 merelaskeava. Puhas Läänemeri on Tallinna Sadama üks prioriteetidest. Peale suitsukonide kampaania on Tallinna Sadam Läänemere puhtana hoidmise nimel teinud mitmeid investeeringuid – reovee vastuvõtuks laevadelt on rajatud kaldasüsteemid, vastuvõetavad jäätmed suunatakse ringmajandusse, lähiajal alustatakse laevade ühendamist kaldaelektriga ning rajatakse automaatsed sildumisseadmed.

Maailmakoristuspäev 2020

Konireostusega võitlemiseks on kavas mitmeid tegevusi, aktsioon kulmineerub 19. septembril toimuval Maailmakoristuspäeval, mille fookuses on sel aastal samuti väikeprügi ja just suitsukonid.

Maailmakoristuse ehk World Cleanup Day 2020 globaalne kõne- ning pressikeskus asub sel aastal Vabaduse väljakul, Tallinna Linnavalitsuse esitluskeskuses. Sealt koordineeritakse 18.–20. septembril koristustegevusi üle maailma.

Keskkonnameedia

Foto: Lukas from Pexels