UudisedVesi

Uudne tarkvara tuvastab reoveevõrgus ummistunud ja lekkivad torud

Print Friendly, PDF & Email

Soome start-up Neuroflux on välja töötanud tarkvara, mis leiab reoveepumplate andemid analüüsides kiiresti üles ummistunud ja lekkivad torud.

Neuroflux tarkvara analüüsib andmeid reaalajas ja tuvastab hüdrodünaamilised kõrvalekalded võrgus. Tegemist on masinõppiva tarkvaralahendusega, mis leiab suuri andmemahte analüüsides paljudest eri variantidest kõige õigema. Mida rohkem on algoritmil kasutada erinevaid andmeid, seda täpsemaks see muutub. Süsteem ei vaja andmete kogumiseks torustikele andurite paigaldamist. Veeettevõte peab vaid tagama veevõrgu seireandmete järjepidevuse.

Neuroflux tarkvaralahendus tuvastab ummistunud ja lekkivad torud
Neuroflux masinõppiv tarkvaralahendus teavitab veeettevõtjat kiiresti torustikes tekkivatest ummistustest ja leketest. Foto: Neuroflux

Süsteem suudab tuvastada ummistunud ja lekkivad torud enne kui need jõuavad tekitada olulist kahju ning teavitab ka vihmasadudest ja lumesulamisest tekkida võivatest üleujutustest. Olukorda saab jälgida nii arvutiekraanilt kui mobiiltelefonist. Ummistuse või lekke tekkimisel alarmeerib programm asjaosalisi. Suurema kahju ärahoidmiseks peab veeettevõte olema valmis kiiresti reageerima.

Torustike ummistused on veeettevõtete igapäevaprobleem. Ummistuste likvideerimine on kulukas ja veeettevõtted püüavad ummistuste arvu vähendada. Tallinnas näiteks on sel eesmärgil korraldatud elanike teavituskampaaniad. 2017. aastal tuli AS Tallinna Veel tegelda ummistuste likvideerimisega 654 korral, 2018. aastal 603 korral.

Neuroflux tarkvara on välja töötatud koostöös veevarustusinseneridega. Seda kasutavad Soomes Hämeenlinna, Kirkkonummi ja Porvoo vee-ettevõtted. Tarkvara on paigaldamisel Rovaniemis ja Vihtis, läbirääkimised on pooleli mitme Soome ja Rootsi omavalitsusega. Firma plaanib võtta välisturgude vallutamise ette järgmisel aastal.

Idee tarkvara väljatöötamiseks saadi 2016. aastal, kui Helsingi keskkonnateenistuse (Helsingin seudun ympäristöpalvelut, HSY) korraldatud hackathonil tuli Aalto ja Helsingi ülikooli üliõpilastel välja mõelda, kuidas võiks kasutada Helsingi reoveepuhasti andmeid. Sturt-up asutati möödunud aastal. Neuroflux on juba saanud ka rahvusvahelise tähelepanu osaliseks. Nimelt võitis firma hackathoni maikuus Miamis toimunud igaaastasel Smart Water Networks (SWAN) foorumil.

Keskkonnameedia

Fotod: Wikimedia Commons ja Neuroflux