Uudised

Kolm Eesti ettevõtet jõudsid Euroopa keskkonnaauhinna finalistide hulka

Print Friendly, PDF & Email

Roofit Solar Energy, Estanc AS ja Reverse Resouces on valitud Euroopa keskkonnaauhinna finalistide hulka. Auhinnagala „European Business Award for the Environment 2020–21“ toimub 3. novembril.

Roofit Solar Energy kandideerib keskkonnasõbraliku toode valdkonnas. Roofit.solar on kiirelt arenev Eesti ettevõte, kes on välja töötanud maailmas unikaalse monokristalsete ränielementidega integreeritud metallist katusematerjali. Innovatiivne päikesekatus näeb välja nagu traditsiooniline teraskatus ja on elektriliselt sama võimas nagu tavalised päikesepaneelid. 2018. aastal kuulutas Keskkonnaministeerium Roofit Solar Energy OÜ kõige keskkonnasõbralikumaks ettevõtteks Eestis ja metallist päikesepaneel pärjati tiitliga „Keskkonnasõbralik toode 2018“.

Pereettevõte Estanc AS jõudis Euroopa keskkonnaauhinna finalistide hulka keskkonnajuhtimise kategoorias. Ettevõte on spetsialiseerunud soojusvahetite, suitsugaaside pesurite, survevabade mahutite ja survemahutite tootmisele. Firma kliendid on peamiselt energia-, petrokeemia-, tselluloosi- ja paberi-, merendus-, kaevandus-, puidutööstus- ja veetöötlusettevõtted. 97% firma toodangust eksporditakse. Estanc AS väärtustab vastutustundulikku ja keskkonnahoidlikku tootmist. Ringmajanduse väärtustamiseks kasutab Estanc survekatsetel vihmavett. Sel viisil hoitakse kokku miljon liitrit puhast joogivett aastas, lisaks kasutatakse taastuvatest allikatest toodetud elektrit ning kontori põrandaid katavad ookeanist korjatud plastikust tehtud vaibad. Koostöös Sunly City´ga rajatakse Estanci tehase katusele 100kw päikesepark, mis võimaldab tehasel vähendada elektrikulu ca 6000 euro võrra aastas ning väheneb ka ettevõtte CO2 jalajälg.

Reverse Resouces on nomineeritud äri ja rahvusvahelise koostöö kategoorias. Ettevõte tegeleb protsesside ja toetava tarkvara arendamisega rõivatootmistehastes tekstiilijääkide välja selgitamiseks ja taaskasutusse suunamiseks. Sihtgrupiks on rõivatootmise tehased, tekstiilijääkide töötlejad, jääkide tarnijad (kogumine, ladustamise, logistika) ning suured rõivabrändid. Süsteemne koostöö on aluseks ringmajanduse edendamisele Eestis. Tekstiilitoodete tarbimine on maailmas 20 aastaga kasvanud 400%. Üheks kasvu põhjuseks on kiirmood. Paraku on tekstiilitööstus üks keskkonda kõige rohkem reostavamaid tööstusharusid. Peale tekstiilide tootmise tekitab reostust ka nende värvimine ja töötlemine – 20% kogu tööstuslikust veereostusest maailmas tekib tekstiilitööstuses. Tekstiilijäätmete ümbertöötamine on keeruline, sest ühes tootes kasutatakse tavaliselt mitut erinevat materjali.

Auhinnagala „European Business Award for the Environment 2020-21“ lõputseremoonia toimub 3. novembril.  

Keskkonnameedia

Foto: cottonbro from Pexels