MajandusUudised

Utilitas suurendas 2019. aastal taastuvenergia tootmist

Print Friendly, PDF & Email

Utilitas on viimastel aastatel pidevalt suurendanud taastuvenergia tootmist. 2019. aastal tootis energiakontsern 1,40 miljonit MWh keskkonnasõbralikku elektrit ja soojust. Seda oli 18% rohkem kui 2018. aastal ja 69% rohkem kui 2016. aastal. Kokku tootis energiakontsern mullu 1,82 miljonit MWh soojus- ja ligi 350 000 MWh elektrienergiat, mis aastakasvuks tegi vastavalt 5% ja 13%. Utilitase kontserni ettevõtted investeerisid 2019. aastal 38 miljonit eurot.

„Utilitas on viimastel aastatel teinud järjepidevalt mahukaid investeeringuid puhtama ja süsinikuvabama keskkonna nimel, tänu millele vähendavad tänapäevased linnaenergia lahendused energiasektori CO2 jalajälge. Oleme suurim taastuvenergia tootja Eestis ning panustame maksimaalselt taastuvenergia osakaalu suurendamisse. Möödunud aastal aitas taastuvkütuse, sh hakkpuidu kasutamine energia tootmisel Utilitasel piirata CO2-heidet 650 000 tonni ulatuses, mis muidu oleks maagaasist ja põlevkivist energia tootmisel atmosfääri paiskunud,“ ütles Utilitase kontserni juht Priit Koit.

Utilitase kliendid tarbisid eelmisel aastal ligi 1,9 miljonit MWh soojust, mida oli 2% vähem kui möödunud 2018. aastal. 2019. aasta oli viimase 50 aasta üks soojemaid, mis põhjustas väiksema soojustarbimise.

Kaugküte jätkuvalt populaarne

Utilitase võrkudega liitus 2019. aastal 109 hoonet üle Eesti, koguvõimsusega ligi 53 MW. Uutest kaugkütteklientidest on üle poole korruselamud, nende seas on näiteks ka kaasaaegseid büroohooneid, kaubandusasutusi ning õppe- ja raviasutusi. Kaugküte on eelistatuim lahendus tänu taastuvenergia kasutusele ja konkurentsivõimelisele hinnale. Aasta lõpu seisuga varustas Utilitas kaugküttesoojusega 4 931 hoonet, sealhulgas 173 000 kodumajapidamist kaheksas linnas üle Eesti.

Utilitas investeeris 2019. aastal kokku 38 miljonit eurot, millega ettevõte tõhustas keskkonnasäästu ja energiatootmist. 2016. aastast on taastuvenergia tootmine kasvanud 69%, mis näitab investeeringute positiivset mõju.

2019. aastal lõpetas Utilitas Mustamäe koostootmisjaama ehituse, jätkas kaugküttevõrgu arendamist ning arendas IT- ja kliendihaldussüsteeme. 2019. aastal renoveeriti ja ehitati kokku üle 20 kilomeetri kaugküttetorustikku. Renoveerimiste käigus asendati vana torustik ajakohasega, mis tagab klientidele varustuskindluse ning vähendab soojuskadusid.

Möödunud aastal avas Utilitas Mustamäel uue koostootmisjaama, kuhu ettevõte investeeris aastate jooksul 48 miljonit eurot. Tegu on kontserni kolmanda rohelisel kütusel töötava elektri ja soojuse koostootmisjaamaga Tallinnas. Lisaks rajas Utilitas eelmisel aastal Tallinnasse oma esimese kaugjahutusjaama ning ühendas sellega esimese kaugjahutuse kliendi Fahle kvartalis. 2019. aastal otsustas Utilitas lainedada oma taastuvenergiaportfelli ning hakkas arendama ka tuule- ja päikeseelektri ärisuunda.

Allikas: Utilitas