MajandusUudised

Elektriliste sõidukite ostutoetuse eelarvet suurendati

Print Friendly, PDF & Email

Keskkonnaministeerium otsustas elektriliste sõidukite ostutoetuse esimeses voorus toetada sõidukite ostu kogu meetme eelarve ulatuses. Teise vooru tarbeks soovitakse leida täiendavaid vahendeid.

„Kuna toetuse vastu on huvi suur ning kogu meetme eelarve 1,2 miljonit eurot täitus juba esimeses taotlusvoorus kiiresti, siis leidsime, et kõige mõistlikum on toetada võimalikult paljusid taotlejaid, kes on juba põhjaliku ettevalmistustöö ära teinud. Nii väldime kõikide osapoolte jaoks liigset bürokraatiat,“ selgitas otsuse tagamaid keskkonnaminister Rene Kokk. „Lisaks otsime võimalusi teise vooru avamiseks.“

KIKis algas elektriliste sõidukite ostutoetuse taotluste vastuvõtt 17. jaanuaril kell 9 ja lõppes, seoses suure huvi ja meetme eelarve täitumisega, samal päeval kell 13.

Taotlusi vaadatakse läbi nende laekumise järjekorras. Esimesed otsused jõuavad taotlejateni juba järgmise nädalal.

KIKi juhataja Andrus Treieri sõnul saab nüüd esialgu vooru eelarveks ette nähtud 600 000 euro asemel teha rohkem positiivseid otsuseid. Teise taotlusvooru toimumise aeg ja maht arutatakse läbi Keskkonnaministeeriumiga ning otsusest teavitatakse avalikkust. Teise vooru täpsem summa on esialgu veel lahtine, kuid Andrus Treieri hinnangul on järgmise vooru maht võrreldes esimesega tõenäoliselt oluliselt väiksem.

Elektriliste sõidukite ostutoetuse esimesse taotlusvooru saabus 85 taotlust ning kokku soovitakse osta 297 sõidukit toetuse kogusummas 1,485 miljonit eurot. Kõige populaarsem elektriauto, mida taotleti, oli Nissan Leaf (85 autot). Järgnesid Renault ZOE (47 tk), Hyundai KONA Electric (36 tk), Škoda CITYGOe iV Ambition (24 tk), VW E-UP (23 tk), Tesla Model 3 (19 tk), Peugeot 208 GT Electric (17 tk), Hyundai IONIQ Electric (16 tk), Renault KANGOO Z.E (15 tk) ja Nissan e-NV200 (10 tk). Taotlejatest 1/3 on eraisikud ning 2/3 ettevõtted. 11 ettevõtet tahab osta 15 autot ning 54 taotlejat ainult ühte sõidukit.

Taotlusvoorust toetatakse uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria sõidukite ostu. Toetuse summa ühe sõiduki kohta on 5000 eurot ning elektrisõiduki hind võib olla kuni 50 000 eurot käibemaksuta.

Allikas: Keskkonnainvesteeringute Keskus

Foto:  Vineet Kaul / Wikimedia Commons CC BY 4.0