EnergiaUudised

Utilitas avas Mustamäel biokütusel töötava koostootmisjaama

Print Friendly, PDF & Email

Energiakontsern Utilitas avas 5. novembril Mustamäel uue biokütusel töötava koostootmisjaama. Jaama rajamine läks maksma 48 miljonit eurot. Tegemist on Utilitase kolmanda rohelisel kütusel töötava elektri ja soojuse koostootmisjaamaga Tallinnas.

Jaamast saab soojust ligi 20 000 kodumajapidamist ning elektrivõimsus katab ligi 40 000 kaugküttega leibkonna elektrivajaduse. Uues koostootmisjaamas toodetakse elektrit ja soojust hakkpuidust, mis on valmistatud Eesti puidu- ja metsatööstuse jääkidest.

„Eesti vajab suuri investeeringuid, et vähendada CO2 jalajälge ning samas pakkuda tarbijatele tõhusal moel toodetud soojus- ja elektrienergiat. Utilitase uus koostootmisjaam on järjekordne märk taastuvenergia võidukäigust ning annab oma panuse energia varustuskindlusesse igas olukorras,“ ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

„Tänu uues jaamas kasutatavale taastuvkütusele jääb energiatootmises õhku paiskamata suur hulk, 130 000 tonni CO2 ning jaam aitab vähendada Eesti heitemäära. Koostootmisjaam on oluline samm ka Eesti varustuskindluse ja energiajulgeoleku huvides. Jaam on tulevikus kogu Mustamäe tootmiskompleksi põhielektriallikas ning aitab vähendada sõltuvust fossiilsetest importkütustest,“ seletas Utilitase kontserni juht Priit Koit.

Koit lisas, et koostootmine on tõhusaim viis soojuse ja elektri tootmiseks, kuna tänu jaama kõrgele kasutegurile ei köeta mitte õhku, vaid kogu energia läheb soojus- ja elektrivõrku.

Ka Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf rõhutas Utilitase kolmanda koostootmisjaama puhul jaama olulist rolli soojuse varustuskindluse tagamisel. Koostootmisjaam töötab vajaduse korral iseseisva saarena – võimalike elektrikatkestuste ajal suudab koostootmisjaam tööd jätkata ning Tallinna elanikke küttega varustada.

Utilitase Mustamäe koostootmisjaama elektrivõimsus on 10 MW ja soojuslik võimsus kuni 47 MW. Jaama tehnoloogilise osa projekteeris ja paigaldas Austria ettevõte URBAS Maschinenfabrik ning jaama auruturbiin valmis Saksamaal MANi tehases. Üldehitustööde peatöövõtja oli AS Maru Ehitus.

2013. aastal alustatud investeerimisprojekti kogumaksumus on 48 miljonit eurot. Projekti finantseeris SEB juhitud rahvusvaheline pankade sündikaat.

Utilitas investeerib 2019. aastal energia tootmise efektiivsuse ja keskkonnasäästlikkuse tagamisse, sealhulgas soojusvõrkude korrastamisse ja ehitamisse 40 miljonit eurot.

Allikas ja foto: Utilitas