InnovatsioonUudised

TalTech MarineHäkk otsis uudseid lahendusi jätkusuutlikuks mereriigi arenguks

Print Friendly, PDF & Email

TalTechi Eesti Mereakadeemia ja TalTechi uusettevõtluse keskus korraldasid juuni alguses esmakordselt Eestis merendusvaldkonna arendusnädalavahetuse ehk häkatoni MarineHäkk, kus otsiti uudseid lahendusi jätkusuutliku mereriigi arenguks. Häkatoni lõppsündmusele valitud tiimid lõid 48 tunni jooksul 6 uuendusmeelset ning praktilist lahendust.

TalTechi Eesti Mereakadeemia eksperdid ja sektoriülesed spetsialistid esitasid häkatonile 20 väljakutset, mille alateemad olid meretehnoloogia ja laevanduse digitaliseerimine, sinimajandus ja veeressursid, laevaehitus ja hüdrodünaamika, mereveondus, meresõiduohutus- ja turvalisus, rekreatsioon ja vaba aeg ning merenduse küberjulgeolek.

Häkatoni lõppsündmusele valiti välja 6 tiimi, kes läbisid kahepäevase arendusnädalavahetuse koos mentorprogrammiga, mille tulemusena valmis ideest esmane prototüüp.

Auhinnakolmik

Esikoht läks tiimile Trimemory, kes arendab süsteemi purje kuju määramiseks. Samuti pälvis tiim Prototroni otsepääsu TOP 50 vastuvõtupaneeli ning Eesti Äriinglite Ühendus EstBAN pani Trimemoryle välja kohtumise EstBANi ingelinvestoriga. „Peamine motivaator osalemiseks oli kuulda meie lahenduse osas uusi mõtteid ja ideid. Teiseks uute tutvuste loomine. Ja kolmandaks asjaolu, et tegu oli just mereteemalise häkatoniga. Meri on mul südames, seega see tundus väga huvitav üritus,“ kommenteeris võidutiimi idee autor Kaarel Paal häkatonil osalemist. „Saime lisaks uutele ideedele ja tutvustele ka hea avaliku esinemise kogemuse,“ lisas Paal, kes alles hiljuti võitis Ahhaa teaduskeskuse korraldatud leiutistekonkursi Lifehack.

Teise koha saavutas tiim hARbour, kes laiendab lasertehnoloogia kasutamist ja toob selle vee keskkonda, kus laserprojektsiooni abil luuakse selgelt nähtavad laevateed sadama sissesõidul ja akvatooriumis. Seda erinevates ilmastikuoludes (öösel, vihmaga, udu korral).

Kolmanda koha pälvinud Safezone arendab digitaalset lahendust kruiisilaevadele reisijate hajutamiseks ja tsoneerimiseks viiruste leviku tõkestamise eesmärgil.

„Ligi 90% maailma kaupadest transporditakse meritsi. Samas on suurem osa merendussektorist käitunud senini võrdlemisi konservatiivselt, mis aga loob head eeldused kiireks arenguks. Toimunud häkatoniga tahame tuua merenduse valdkonna tervikuna fookusesse ja luua selles sektoris innovatsiooni,“ kommenteeris TalTechi Eesti Mereakadeemia direktor Roomet Leiger.

Lahendusi hindas ekspertidest koosnev paneel, kuhu kuulusid Eero Naaber (E.N. Shipping Services), Lev Dolgatsjov (EstBAN), Jana Budkovskaja (Prototron), Vanessa Vorteil (EU CodeWeek/Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor lektor) ja Valentin Bratkov (TalTechi Eesti Mereakadeemia).

Eriauhindadega aitasid kaasa Prototron, EstBAN, sTARTUp Day, Mektory XR Keskus ja Mektory Innovatsioonikeskus. 

Allikas: TalTech

Fotol TatTech Marinehäkk EstBAN eriauhinna võitnud tiim Trimemory ja Lev Dolgatsjov (EstBAN). Foto: TalTech