Soome rajatakse bioplastide tootmiseks katsetehas
Nelja ettevõtte koostöös – Finnfoam, Brightplus, Soome VTT Tehnikauuringute Keskus (Technical Research Centre of Finland) ja Nordic Soya on välja töötatud innovaatiline tehnoloogia toidu- ja söödatootmise kõrvalsaadustest kompostitavate bioplastide tootmiseks. Tööstuslikus mahus hakatakse uudsel viisil bioplastide tootmist katsetama Soomes Uusikaupunkisse rajatavas biopolümeeritehases. Neli aastat kestnud uurimisprojekti rahastas osaliselt Business Finland.
Koostöö tulemusena välja töötatud tehnoloogia on esimene omalaadne maailmas, kus sojatootmise kõrvalsaadustest (melassist) toodetakse biolagunevat polüpiimhapet (PLA), mis pakub alternatiivi suhkru- ja maisipõhisele polüpiimhappele. PLA on taimesuhkrust (näiteks maisitärklisest, maniokist, suhkruroost või suhkrupeedist) toodetud kompostitav bioplast. Soomes välja töötatud tehnoloogia puhul ei kasutata polüpiimhappe tootmiseks toidu valmistamiseks sobivat toorainet, vaid tegemist on tootmise kõrvalsaadusega, mida siiani on hävitatud peamiselt põletamise teel.
Ökoloogiline alternatiiv plastile
Uute biomaterjalide katsetamiseks ehitatakse Uusikaupunkisse tehas, mis valmib järgmisel aastal. Täismahus tehas on plaanis käivitada 2023. aasta lõpus. Soomes välja töötatud tehnoloogiat saab tulevikus rakendada ka mujal maailmas, kus sojaubadest toitu ja sööta toodetakse. Soja töötlemisel tekkivatest jääkidest toodetud bioplastil on ringmajanduses suur potentsiaal: üleilmselt saaks neist toota ca 22 miljonit tonni bioplasti aastas. Bioplastide kasutusvaldkond on lai – meditsiinist kompostitavate pakendite ja 3D-printimiseni.
Uusikaupunki tehases hakatakse kasutama Nordic Soja Euroopas kasvatatud soja ümbertöötamisel üle jäävat melassi. Finnfoam kavatseb uut bioplasti kasutada hoonete soojusisolatsioonmaterjali tootmiseks. 2021. aasta alguses jagunes Finnfoam Oy kaheks ettevõtteks, millest FF-Future keskendub tulevikulahendustele. Katsetehase projekt on FF-Future esimene suurem investeering. Projekti koordineerimise eest vastutav Brightplus Oy valmistab koos oma partneritega rohelise keemia tooteid, mida hakatakse Uusikaupunki tehases katsetama. Sõltuvalt tootest ja selle kasutusalast saab muuta biomaterjali omadusi, näiteks materjali läbipaistvust ja termovormitavust või parandada selle keemilist vastupidavust ja korduskasutatavust. Brightplus Oy otsib uudsest tehnoloogiast huvitatud ettevõtteid, kellega koos saaks uue biopolümeeri jaoks innovaatilisi rakendusi välja töötada.
Keskkonnameedia
Foto: Nordic Soya