JäätmedUudised

Keskkonnaministeerium ja Eesti Pandipakend plaanivad pandipakendiringlust laiendada

Print Friendly, PDF & Email

Keskkonnaministeerium ja Eesti Pandipakend pikendasid 2005. aastal sõlmitud hea tahte lepingut eesmärgiga suurendada pandipakendite ringlussevõttu. Lepingu allkirjastasid 30. märtsil keskkonnaminister Tõnis Mölder ja Eesti Pandipakendi tegevjuht Kaupo Karba.

„Eestis toimib tagatisrahaga pakendite tagastussüsteem väga hästi juba 15 aastat. Tolles oleme suureks eeskujuks ka paljudele teistele riikidele, kes täna alles nuputavad  selle üle, kuidas joogipudelid kõige efektiivsemalt kokku koguda ja ringlusse võtta.  Ometi on ka selles jäätmeeduloos kohti, mida saaks veelgi paremaks teha,“ nentis keskkonnaminister Tõnis Mölder.

„Loodetavasti jõustub peagi Riigikogus menetluses olev eelnõu, mis võimaldab edaspidi pandisüsteemiga liita ka kange ja lahja alkohoolse joogi ning siirupi ühekorra- ja korduskasutuspakendid,“ lisas  minister. „Pandipakendisüsteemi toimimine ja arendamine ning üha uute ambitsioonide täitmine sünnib üksnes koos tehes. Seetõttu on kõnealune kokkulepe igati loogiline jätk seni ladusalt sujunud koostööle.“

“Vaba tahte lepingu uuendamine viib meie koostöö veelgi läbimõeldumale tasemele. Meie erialaspetsialistide, aga ka pandisüsteemi osaliste, kaupmeeste ja pakendiettevõtjate suurem kaasatus on oluline, et tootmine ja tarbimine oleksid jätkusuutlikumad. Jätkame ressursside kokkuhoidmist pandipakendite ringlusse võtmise ning korduskasutatavate pandinõude kaudu, et säilitada üheskoos Eesti puhast elukeskkonda,” kinnitas Eesti Pandipakendi tegevjuht Kaupo Karba.

Oluline koht koostöölepingus on ka Eesti Pandipakendi panustamisel ühekordse plasti vähendamisse, arendades edasi ja laiendades juba kasutusel olevat panditopsi teenust. Muu hulgas on osapooled kokku leppinud, et panustavad tagatisrahaga pakendite tagasivõtusüsteemi arendamisesse, sh piiriülese koostöö osas.

Euroopa Liidus tuleb 2025. aastaks koguda ja võtta uuesti ringlusse 77% ja 2029. aastaks 90% turule lastud ühekordselt kasutatavatest plastist joogipudelitest. Eesti pandisüsteemis täidetakse juba täna selle kümnendi lõpuks seatud pakendite tagatusmäärasid. Eesti Pandipakend võttis 2020. aastal plastpakendeid taaskasutusse 90%, metallpakendid 95%  ja klaaspakendeid 86%. Eesti pandipakendisüsteemi kaudu kogutakse liigiti kokku ligi 90% turule lastud ühekordselt kasutatavatest plastist joogipudelitest. Viimase 15 aasta jooksul on Eesti pandisüsteemi abil kokku kogutud ja taaskasutusse suunatud üle 4,2 miljardi ühekordse ja korduskasutatava pandipakendi.

Allikas: Keskkonnaministeerium

Foto: Magda Ehlers / Pexels