JäätmedUudised

Kohvipurust toodetud roheline energia kingiti Haiba Lastekodule

Print Friendly, PDF & Email

Rahvusvahelisel kohvipäeval, 1. oktoobril 2019 kutsus kohvitootja Paulig ettevõtteid ja eraisikuid üles kasutatud kohvipuru kokku koguma, et sellest energiat toota. Kolme kuuga koguti 13,8 tonni kohvipuru, millest Vinni biogaasijaamas toodetud roheline energia kingiti Haiba Lastekodule.

Kogutud 13,8 tonni kasutatud kohvipuru saamiseks joodi kokku 1 379 600 tassi kohvi. Seega võib piltlikult öelda, et iga Eesti elanik panustas Pauligi algatusse ühe tassi kohviga.

Kasutatud kohvipuru on orgaaniline jääde, millest tänu Vinni biogaasijaama abile toodeti 17 493 kWh rohelist energiat. Sellega saab katta Haiba Lastekodu kahe kuu (58 päeva) energiavajaduse. Haiba Lastekodus on kokku ca 1200 m² kasulikku pinda ja seal elab igapäevaselt 30 inimest. Hoonet köetakse osaliselt elektriga. Kohvipurust toodetud energiakogusega saaks katta keskmise Eesti majapidamise peaaegu 6 aasta energiavajaduse.

Vinni Biogaas OÜ juhatuse liikme Kristjan Stroomi sõnul kasutatakse Vinni biogaasijaamas biojäätmed täielikult ära. Rohelise elektrienergia tootmiseks kasutatakse peale kohvipuru ka teisi biojäätmeid. Protsessi käigus tekkivat jääksoojust kasutatakse jaama kääritite soojendamiseks ja kütteperioodil Vinni aleviku kütmiseks. Tekkiv kääritusjääk on kvaliteetne sõnnik, mis laotatakse põldudele väetiseks.

Keskkonda hoidev mõtteviis on oluline, et ka järgmised põlvkonnad saaksid head kohvi nautida

 „Eraisikute ja ettevõtete positiivne suhtumine kohvipuru kogumise algatusse näitab, et Eesti inimesed mõtlevad järjest enam sellele, kuidas oma ökoloogilist jalajälge vähendada. Lisaks kodus ja kontorites kogutud kohvipurule saime suure koguse kasutatud kohvipuru ka koolidest, kus korraldati lausa klassidevahelisi võistlusi,“ rääkis Pauligi kohvipuru kogumise projektijuht Keily Volkov.

Keily Volkovi sõnul tehakse plaane järgmisteks sarnasteks algatusteks. Kolme kuu jooksul on projektis osalenutel tekkinud harjumus kohvipuru eraldi konteinerisse visata. Kutsume üles seda mõttemustrit jätkama ning viskama kasutatud kohvipuru biojäätmete konteinerisse. Kohvipuru võib kasutada ka kompostina happelist mulda vajavatele taimedele, näiteks sobib see roosidele ja rododendronitele. Kohvipurust saab valmistada ka mitmesuguseid ilutooteid.

Arvutused näitavad, kui palju kasu võib sündida sellest, kui oma tarbimisharjumused läbi mõtleme ja igapäevastes toimingutes väikesi muudatusi teeme. Kui suunata kolme kuuga kogutud kasutatud kohvipurust toodetud roheline energia ühte seadmesse, siis põleks näiteks 3,5W LED lambipirn 578 aastat, 32-tolline teler töötaks 72 aastat ja blenderit saaks kasutada rohkem kui 3 aastat järjest.

Allikas ja foto: Paulig

Fotol vasakult Haiba Lastekodu esindajad Angela Jüristo, Eva Puusta ja Sirje Just ning Pauligi esindajad Aire Raud, Keily Volkov ja Mihkel Jürimaa.