UudisedVesi

Peipsi järvest korjati kokku 847 vana kalavõrku

Print Friendly, PDF & Email

Keskkonnaameti töötajad, kutselised ja harrastuskalamehed korjasid selle aasta juuni alguses tragimise ehk vanadest võrkudest puhastamise talgutel nelja päevaga Peipsi järvest kokku ja tõid kaldale üle 700 vana kalavõrgu.

Keskkonnaameti juhtivinspektor Ivo Kask ütles, et kui sellele kogusele lisada ka enne tragimistalguid järelevalve käigus eemaldatud 116 võrku, siis on 2021. aasta jooksul Peipsist välja toodud kokku 847 vana nakkevõrku kogukaaluga ligi 10 tonni. Peale võrkude leiti Lämmijärvest ka üks nelja mõrraga mõrrajada, mis tagastati omanikule.

Kuigi Peipsi puhastustalgud on lõppenud, leitakse ilmselt üksikuid vanu võrke suve jooksul veel. Ivo Kase sõnul võib talguid lugeda õnnestunuks, sest kokku kogutud võrkude arv oli päris suur. „Liikuma läinud järvejää liikus sel kevadel esmalt Peipsi põhja- ja kirdekaldale ja seejärel mõne nädala möödudes tõi tugev tuul allesjäänud jää meie läänerannale. Koos jääga jõudis meie randa ka arvukalt Venemaa poolel püügile asetatud võrke ja seega oli tööd Venemaalt meie randa jõudnud võrkudega rohkem, kui näiteks eelmisel aastal,“ selgitas Kask.

Suur osa koristustalgutel avastatud püügivahenditest on läinud kaluritel kaduma ebasoodsate ilmastikuolude tõttu. Seepärast loodab Keskkonnaamet, et võrgupüügiga tegelevad kalurid käituvad aasta-aastalt vastutustundlikumalt ning ekstreemsete ilmastikuolude ajal püügiga ei tegele.

Tänapäeval on võrgud valmistatud sünteetilistest materjalidest, mis lagunevad veekogu põhja jäädes aeglaselt. Vanade triivima jäänud võrkude eemaldamine on vajalik, sest need ohustavad veekogus elavaid kalu pärast võrkude maha jätmist või kaotsiminekust veel pikka aega. Samuti on võrgud ohuks veeliiklusele, lõhuvad veesõidukite mootoreid ja kalastajate püügivahendeid. Tormidega kaldale uhtutud vanad püügivahendid on ohtlikud ka roostikus elavatele veelindudele ja loomadele.

Tragimistalgud arvudes

Nelja tragimise päevaga toodi kaldale 731 võrku, 6 püügivahendi ankrut ja 4 püügivahendi tähistuslippu. Kaldale toodud püügivahendite kaal oli kokku 8,5 tonni. Kalurite meeskondi osales tragimistel 13 paatkonda, harrastuskalapüüdjaid 3 paatkonda. Keskkonnaamet oli talgutel väljas 8 veesõidukiga. Kokku läbiti vee peal ligikaudu 2300 kilomeetrit.

Keskkonnaamet (enne asutuste ühinemist 1. jaanuaril 2021 Keskkonnainspektsioon) on Peipsi tragimise talguid korraldanud alates 2006. aastast. Selle aja jooksul on avastatud ja kaldale toodud üle 10 000 võrgu. Kui need võrgud ühte jadasse asetada, oleks jada kogupikkus üle 700 km.

 Allikas: Keskkonnaamet.

Fotol on Peipsi tragimisel veest välja toodud vanasse võrku kinni jäänud tuur. Foto: Keskkonnaamet