Ilmus Tõnis Kaasiku mälestusteraamat „Keskkonna rakkes elu”
Eesti Vabariigi esimene keskkonnaminister, Eesti ühe suurema ringmajanduskontserni Net Systems Group rajaja Tõnis Kaasik esitles 5. novembril Keskkonnaministeeriumis enda mälestusteraamatut „Keskkonna rakkes elu”.
See raamat on lugu sellest, kuidas metsavahi pojast sai diplomeeritud looduskaitsja, Kõrvemaal oma töömeheelu alustanud looduskaitseinspektorist Eesti Vabariigi esimene keskkonnaminister ja seejärel ettevõtja, kelle tegemisi ringmajanduse alal hinnati EY Aasta Ettevõtja 2019 tiitliga.
„Selles raamatus püüdsin ma kirjutada looduskaitsest nii, nagu ma olen seda poolsajandi jooksul selle sees olles näinud ja kogenud,” sõnas Tõnis Kaasik. „See ei ole minu elulugu, nagu see ei ole ka looduskaitse ajalugu. See on ühe viiskümmend aastat looduskaitset teeninud mehe lugu, subjektiivne ja valikuline meenutus tema kokkupuudetest keskkonnakaitsega.”
Tõnis Kaasiku pikka keskkonnaellu mahuvad töö erinevates nõukogudeaegsetes ministeeriumites, akadeemiline tegevus Eesti Majandusjuhtide Instituudis ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna filiaali loomine. Kirjeldatavasse aega jääb Eesti Vabariigi keskkonnalaste institutsioonide ja riigijuhtimisstruktuuride ülesehitamine, esimesed sammud riikliku keskkonnapoliitika väljatöötamisel ja selle ühitamisel Euroopas ja maailmas toimuvate protsessidega, liitumine loodus- ja keskkonnakaitsealaste lepingute ja konventsioonidega, osalemine Euroopa ja maailma keskkonnafoorumitel.
Raamat „Keskkonna rakkes elu” räägib sellest, et looduskaitsja missiooni võib teenida peale riigitöö ka ettevõtjana. Raamatus on ülevaade ühe Eesti suurima keskkonnaalase valupunkti – Nõukogude uraanitööstuse tekitatud radioaktiivse jäätmehoidla – ohutuks muutmisest ja kunagise rahvale suletud Sillamäe muutmisest rahvusvaheliseks sadamaks ja avatud meretuulte linnaks.
Raamatust saab lugeda Eesti ühe suurema ringmajanduskontserni Net Systems Group sünnist, mille ettevõtetes Sillamäel, Kiiul ja Raplamaal töödeldakse aastas ümber kümneid tuhandeid tonne vanu pliiakusid, kasutuks muutunud elektri- ja elektroonikaseadmeid, plastijäätmeid ning toodetakse kiire interneti jaoks vajalikke mikrotorusid.
Raamat tutvustab ka Tõnis Kaasikule 2018. aasta kultuurisõbra tiitli toonud ettevõtmisi Saka mõisakompleksi taastamisel ja baltisakslastele pühendatud mälestusmärgi rajamisel Põhja-Eesti Pankrannikul, kandes sedaviisi edasi oma väärikate eelkäijate Gustav Vilbaste, Jaan Eilarti ja Veljo Ranniku loodud traditsiooni näha looduskaitset kultuuri osana.
Keskkonnameedia
Foto: Aron Urb