InnovatsioonUudised

Vanarehvidest saab isetaastuva kõnniteekatendi

Mehhiko disainer Israel Antonio Briseño Carmona Coahuila autonoomsest ülikoolist (Universidad Autónoma de Coahuila) töötas välja vanadest rehvidest valmistatud kõnniteekatendi. Teekate on uudne selle poolest, et see n.ö parandab ise kattesse tekkivad praod ja augud. Isetaastuv teekatend vajab remondiks vaid vett, mis vihmana taevast alla sajab.

Praegu on Mehhikos 80% kõnniteedest ehitatud asfaldist ja 20% betoonist. Mõlemast materjalist teekattesse tekivad aja jooksul praod ja augud, põhjuseks teekatendist läbi filtreeruv vihmavesi, mis kahjustab teekatte aluskihti ja põhjustab aluskihi vajumist.

Idee isetaastuva teekatendi väljatöötamiseks sai Israel Carmona, kui kuulist betoonist, mis taastab end ise bakterite abil. Kõigepealt proovis Carmona valmistada isetaastuva teekatendi asfaldist. Kuid kuna Mehhiko linnades vedeleb palju vanu autorehve, mis linnapilti risustavad, siis otsustas ta asfaldi kummi vastu vahetada.

Uudse teekattematerjali valmistamiseks kasutatakse ära asfaldi tootmistehnoloogia. Purustatud rehvid homogeniseeritakse kõrgel temperatuuril koos spetsiaalsete sideainetega ja saadakse tihke mass. Kui kummisegu veega kokku puutub, moodustub kaltsiumsilikaat, mis on teekatendi taastamise üks komponente.

Uudse materjali omaduste testimisel lähtuti AASHTO standarditest ning kasutati ka Marshalli testi. Praegu ootab Israel Carmona uudse kõnniteekatendi ONNCCE sertifitseerimist (vajalik Mehhikos), et tulevikus luua oma firma, mis uuest materjalist kõnniteid rajama hakkab.

Uudse materjali eest sai Carmona 2019. aastal auhinna James Dyson Awards.

Keskkonnameedia

Foto: James Dyson Awards

Vt ka: Austraalias hakatakse vanarehvidest õli tootma ja Vanarehvide kasutamine betoonitööstuses