MajandusUudised

Targa linna tippkeskus FINEST TWINS

Print Friendly, PDF & Email

16. detsembril allkirjastatakse 32-miljonilise eelarvega TalTechi targa linna tippkeskuse FINEST TWINS koostööleping.

Tegemist on Eesti–Soome ühisprojektiga, mille partnerid on peale Tallinna Tehnikaülikooli Aalto Ülikool, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Helsingi linna innovatsiooniettevõte Forum Virium Helisinki.

Tippkeskus koos oma partneritega hakkab uurima ja katsetama uusi lahendusi viies valdkonnas: energia, transport, ehitus-arhitektuur, andmed ja valitsemine. Eesmärk on muuta linnad nutikamateks.

Järgmisel aastal hakkavad tippkeskuse teadlased looma TalTechi linnakusse targa linna keskkonda, mis tähendab nii sisseseadet, uusi tehnoloogiaid kui erilahendusi. Targas linnakus hakkab ringi sõitma ka 2018. aastal Tallinna Tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud isejuhtiv auto. Järgmisel aastal hakatakse targa linna tippkeskuses ette valmistama lahendusi, mida hakatakse Eesti linnades katsetama 2021. aastal. Pilootlinnu ei ole täna veel välja valitud. Tippkeskuse juhi ja TalTechi teadlase Ralf-Martin Soe sõnul on oluline, et teadus- ja arendustegevus jõuaks uute lahenduste kaudu ka linnades elavate inimesteni.

Soe sõnul on märgiline, et Eesti pigem kahanevale teadusarenduse maastikule tekib tippkeskus, mis meelitab siia uusi teadlasi. Kui praegu on tippkeskuse käivitamisega seotud kümned tehnikaülikooli ja Aalto Ülikooli tippteadlased, siis järgmise viie aasta jooksul lisandub neile veel ligi 40 kõrgelt kvalifitseeritud inimest. Tippkeskuse eesmärk on muuta Eesti targa linna valdkonnas rahvusvaheliselt sama tuntuks, kui me oleme praegu e-riigina. See tähendab, et teadlased ja linnad üle maailma hakkavad Eestit võtma targa linna lipulaevana.

FINEST TWINSi ettevalmistamiseks kulus viis aastat. Selle aja jooksul läbis projekt viis sõltumatut üleeuroopalist hindamisvooru. FINEST TWINSi näol on tegemist Eesti kõige suurema konkurentsipõhise teadusarendusgrandiga, kui arvestada koordinaatori ehk TalTechi eelarvet (25 miljonit eurot). Tippkeskuse loomist rahastavad järgmise seitsme aasta jooksul Euroopa Komisjoni programm Horizon 2020 ja Eesti riik Haridus-teadusministeeriumi kaudu kokku 32 miljoni euroga.

Tippkeskuse avamise koostöölepingu allkirjastavad 16. detsembril TalTechi rektor akadeemik Jaak Aaviksoo, Mailis Reps Haridus- ja teadusministeeriumist ning Taavi Aas Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist.

Keskkonnameedia

Foto: TalTech