Uudised

ÜRO Keskkonnaassamblee uus president on Siim Kiisler

Keskkonnaminister Siim Kiisler valiti eile, 6. detsembril ÜRO Keskkonnaassamblee presidendiks. Varem ei ole ükski eestlane ÜRO keskkonnaüksust juhtinud.

ÜRO Keskkonnaassamblee on kõrgeim maailma keskkonnaküsimuste üle otsustav organ, mis koguneb igal paaritul aastal Keenias, Nairobis. Keskkonnaassamblee presidendina vastutab Siim Kiisler strateegiliste ja poliitiliselt oluliste keskkonnaotsuste ettevalmistamise eest. Samuti juhib ÜRO keskkonnaassamblee uus president 2019. aasta märtsis toimuvat kõrgetasemelist kohtumist.

“Eesti valiti uueks presidendiriigiks, kuna meie ametnikud on teinud eesistumise ajal silmapaistvat tööd ja ka selle aasta ÜRO keskkonnaassamblee ajal Euroopa Liitu väärikalt ja efektiivselt juhtinud,” ütles keskkonnaminister Siim Kiisler.

Ametipulga täna Kiislerile üle andnud eelmine president ja Costa Rica keskkonnaminister Edgar Gutiérrez ütles: „Olen õnnelik, et uus president tuleb just Eestist, sest Eestil on tugev keskkonnaminister, kelle taga on tugev meeskond.“

Uut ÜRO keskkonnaassamblee presidenti õnnitles ka Euroopa Komisjoni keskkonna peadirektoriaadi juht Daniel Calleja Crespo: „Mul on hea meel, et Euroopa Liidu riik juhib assambleed ning olen veendunud, et Eesti juhtimisel on see kindlates kätes.“

Täna lõppeva kolmanda keskkonnaassamblee tulemuseks on 11 konkreetset otsust keskkonna parandamiseks,  mis annavad aluse järgmiste aastate ÜRO keskkonnaprogrammi tööle.

Näiteks pinnasereostuse vähendamiseks tuleb ÜRO keskkonnaprogrammil koostada 2019. aastaks pinnasereostuse raport, mis analüüsiks muu hulgas ka selle mõju tervisele. Õhureostuse vähendamiseks tuleb luua riiklikke metaani vähendamise strateegiaid, vähendada tahkete osakeste heitkoguseid ja kasutada puhtamaid kütuseid. Euroopa Liidu esitatud resolutsioon keskendus sellele, kuidas vähendada keskkonnast tulenevaid terviseriske. Kuna pestitsiidide ja väetiste kasutamine ning mikroobidevastane residentsus koormavad keskkonda üha enam, tuleb 2019. aastaks teha ka  nende mõjude raport.

ÜRO keskkonnaassamblee (UNEA) on ÜRO üksus, mis tegutseb ÜRO Peaassamblee juures. Assamblee peamine eesmärk on integreerida keskkonnakaalutlused paremini ÜRO otsustesse.

ÜRO  Keskkonnaprogramm (UNEP) on rahvusvaheline organisatsioon ja olulisim eestkõneleja maailma keskkonnaküsimustes. See on 1972. aastal ellu kutsutud selleks, et edendada riikidevahelist koostööd säästva arengu ülemaailmseks elluviimiseks. Samuti tegeleb UNEP üleilmsete keskkonnaprobleemidega, milleks on kliimamuutused, õhusaaste, merereostus jms.

Allikas ja foto: Keskkonnaministeerium