Uudised

Targa linna tippkeskus kutsub osalema targa linna konkursil

Print Friendly, PDF & Email

Targa linna tippkeskus kuulutas välja rahvusvahelise konkursi leidmaks nutikaid tulevikulahendusi linnade reaalsetele probleemidele. Parimad ideed ja meeskonnad saavad projektirahastuse, et mõte lähiaastatel pilootprojektidena läbi proovida. Ühe pilootprojekti maht saab olla kuni 1,5 miljonit eurot, konkursi kogumaht on 15 miljonit eurot.

Konkursi eesmärk on muuta linnad uute ja nutikate tehnoloogiate abil inimsõbralikumaks, säästlikumaks ning mõnusamaks. Ennekõike oodatakse digilahendusi linnade transpordi-, energia- ja ehitusalaste probleemide ületamiseks, samuti andmete kasutamise ja linnade valitsemise tõhustamiseks. Igasse pilootprojekti tuleb juba ideed konkursile esitades kaasata vähemalt kaks linna, millest üks peab olema Eestist. Targa linna tippkeskus on koostöös Eesti linnadega välja selgitanud kümme olulisemat vajadust, millele konkursiga lahendusi otsitakse
 
„Pikalt on unistatud sellest, et Eesti linnad võiksid olla uute ja nutikate teadmispõhiste ideede testkeskkonnaks. Soovime selle unistuse nüüd süsteemselt ette võtta. Meile teadaolevalt on see maailmas esimene taoline suurprogramm, mis ühendab linnade tegelikud vajadused ja tipptasemel teaduse,“ rääkis Targa linna tippkeskuse asutaja ja direktor Ralf-Martin Soe. Pilootprojektide oodatava tulemina valmivad maailmatasemel teadusuuringud ja prototüübid, mida on testitud vähemalt kahes linnas (sh ühes Eesti linnas). Lisaks peab igal pilootlahendusel olema rahvusvaheline kasvupotentsiaal.
 
„Ootame, et oma ideed esitaksid teadlased, insenerid, tootearendajad, disainerid, ettevõtjad koos Eesti linnade ja valdadega, kus pilootprojekt läbi viia. Projektide teadus- ja arendusmeeskonna tuumiku moodustavad üldjuhul TalTechi ja Aalto ülikooli teadlased, kes aitavad ideed koostöös linnadega reaalselt ka ellu viia,“ rääkis Soe.
 
Hindamiskomisjoni liige ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei julgustab ka kohalikke omavalitsusi oma ideid konkursile esitama ja julgelt Tallinna Tehnikaülikooli ja Aalto teadlasi kaasama. “Ideid hakatakse pakkuma just konkreetseid linnu ja valdu silmas pidades,” sõnas ta.
 
Ideid saab esitada 6. novembrini veebilehel taltech.ee/tarklinn. Parimad valib rahvusvaheline žürii välja detsembri alguses ja jaanuarist 2021 saavad esimesed 1–4 projekti tööga alustada. Pilootlahenduste elluviimine toimub aastatel 2021–2027.
 
Allikas: TallTech

Foto: Scott Webb / Pexels

Vt ka Uue innovatsioonikonkursiga rahastatakse viit targa linna lahendust