JäätmedUudised

Roomas saab sõidupileti soetada plastpudelite eest

Print Friendly, PDF & Email

Rooma ühistranspordiamet ATTAC katsetab alates juulikuust linnas uut sõidupiletite lunastamissüsteemi. Rooma kolme metroojaama on paigaldatud automaadid, kuhu sisestatud plastpudelite eest saab lunastada metroo- ja bussipileti. Tegemist on Rooma transpordiameti ATTAC 12-kuu pikkuse prooviprojektiga “Ricicli+Viaggi“.

Katseprojekt käivitati Roomas selle aasta juulis. Pudeliautomaadid on paigaldatud Cipro (liin A), Piramide (liin B) ja San Giovanni (liin C) metroojaamadesse. Taaraautomaati saab panna 0,25 kuni 2 liitri suuruseid PET-pudeleid. Ühe plastpudeli väärtus on 5 senti. 1,5 eurose pileti lunastamiseks on vaja 30 plastpudelit. Süsteemi kasutamiseks tuleb telefoni laadida My Cicero või TabNet äpp.

Kolme miljoni elanikuga Roomas on prügi käitlemine probleem, millele on pikalt otsitud lahendust, kuid siiani pole seda leitud. 2013. aastal suleti linna teenindanud Malagrotta prügimägi, sest see ei vastanud Euroopa Liidu nõuetele. Prügipõletustehas Roomas puudub. Kuna linnatänavad upuvad prügisse leiab igaüks sõidupileti lunastamiseks vajaliku koguse plastpudelid tänavatelt vähese vaevaga ja kiiresti.

Kui katseperiood läbi saab, otsustavad Rooma ametimehed, kas piletisüsteem tasub kogu linnas kasutusele võtta või mitte.

Rooma ei ole maailmas esimene suurlinn, kus sellist süsteemi katsetatakse

Istanbul käivitas sarnase süsteemi 2018. aasta lõpus. Seal saab pudeliautomaati panna peale plastpudelite ka alumiiniumpurke. Taara eest saadud raha laetakse Istanbulis sõidukaardile, mida saab kasutada nii metroos, bussis kui trammis. Ühe pileti saab Istanbulis lunastada 28 plastpudeli eest. Alumiiniumpurke kulub pileti ostmiseks vähem, sest neid peetakse plastpudelitest väärtuslikemaks. Esimene pudeliautomaat paigaldati Istanbulis I.T.U.-Ayazaga metroojaama. 2019. aasta lõpuks peaks olema linna metroojaamadesse, koolidesse ja ülikoolidesse paigaldatud kokku vähemalt 100 automaati.

Taara eest saab sõidupileti lunastada ka Hiinas Pekingis, kus pudeliautomaadid on paigaldatud turistirohketesse piirkondadesse ja Austraalia pealinnas Sidneys. Ka Sidneys saab pudeliautomaati panna nii plastpudeleid kui alumiiniumpurke. Saadud raha eest saab soetada kas toitlustuskohtade kuponge, pileteid linna uusaastapeole või bussipileteid. Sidneys käivitati selline piletiostusüsteem 2017. aasta detsembris. Tänaseks on linna paigaldatud juba üle 500 taaraautomaadi.

Ka Indoneesias, kus on seatud eesmärgiks saada plastivabaks 2020. aastaks, saab plastpudelid sõidupileti vastu vahetada. Riigi suuruselt teises linnas Surabayas on võimalik alates 2018. aasta aprillist osta 2 tundi kehtiv bussipileti 5 plastpudeli või 10 plasttopsi eest. Pileti saab soetada kas bussiterminalist või otse bussist ja seda saab kasutada punastes linnaliinibussides.

Keskkonnameedia

Foto: Pexels