Raadil algasid vanarehvide likvideerimistööd
29. juulil algasid Tartus Raadil AS Ragn-Sells eestvedamisel ca 14 000 tonni vanarehvide likvideerimistööd. Endine sõjaväelennuväli saab rehvidest puhtaks selle aasta lõpuks.
„Raadi rehviväli on olnud aastaid ülikoolilinna Tartu murelaps ning seda mitte ainult silmariive pärast. Tänasest hakkavad need tartlastele ohuks olnud rehvikuhilad kahanema ning aasta lõpuks on pilt sootuks teine,“ sõnas keskkonnaminister Rene Kokk. Minister lisas, et vähem oluline pole ka see, et nuhtlusrehve lihtsalt ei veeta ühest kohast teise, vaid rehvid purustatakse kohapeal ning need lähevad seejärel taaskasutusse.
Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetuste ja teenuste osakonna juht Antti Tooming tõdes, et 20 aasta jooksul on KIK omandanud piisavalt teadmisi ja kogemusi, et sellist suurt riiklikku projekti juhtida. „Tahame panustada veelgi enam tarkadesse ja mõjusatesse lahendustesse, et meil kõigil oleks hea keskkond elamiseks ja majandamiseks. Raadi vanarehvide projekt on konkreetne näide selles osas. Loodame, et juba aasta lõpus saame kutsuda kõik osapooled puhtale platsile tehtud tööd imetlema.“
„Olen tänulik KIKile ja Keskkonnaministeeriumile usalduse eest, et nad kaasasid Ragn-Sellsi Raadi rehvikoristusprojekti partneriks. Me teeme kõik, et Raadilt saaksid aasta lõpuks rehvid koristatud. Raadi kordategemise kõrval on sama tähtis põhjalikult analüüsida, kuidas selline olukord sai tekkida ja mida peame muutma, et suudaksime tulevikus sarnast keskkonnakahju vältida,“ lausus Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna.
Ragn-Sells purustab kohapeal ca 14 000 tonni vanarehve, mille käigus eemaldatakse rehvidest metall, mis suunatakse materjalina ringlusesse. Järele jäänud kummi- ja tekstiilisegu suunatakse lõppkäitlusesse, milleks on valdavalt energia tootmine Ragn-Sells Grupi partnerite tsemenditehastes. Peale selle kasutatakse vanarehve põlevkiviõli tootmisel.
Raadile on vanarehvid – peamiselt Rehviringluse ja Kuusakoski üleantuna – kogunud aastate eest tänaseks maksejõuetuse tõttu likvideeritud jäätmekäitlusfirma Rubronic, kes ei suutnud täita talle seatud kohustusi. Riigile lähevad ehitustööd maksma 1,48 miljonit eurot, millest miljon eurot maksab tagasi Rehviringlus.
KIK korraldab Raadi endisel lennuväljal asuvate vanarehvide käitlemist Keskkonnaministeeriumiga sõlmitud kokkuleppe kohaselt.
Allikas: KIK
Foto Magda Ehlers / Pexels