JäätmedUudised

Prantsusmaa keelab uute rõivaste hävitamise

Print Friendly, PDF & Email

Prantsusmaal jõustub kahe aasta jooksul seadus, mis keelab müümata ja tagastatud tarbekaupade, sh ka uute rõivaste hävitamise.

Seadust ajendas vastu võtma 2019. aastal näidatu dokfilm Amazonist – nimelt saatis firma üle 3 miljoni tagastatud või müümata jäänud uue toote hävitamisele. Sarnaselt käituvad ka paljud luksuskaupade tootjad. Näiteks põletas Briti moefirma Burberry 2017. aastal 35,5 mln euro ja 2018. aastal 37,8 mln euro väärtuses müümata jäänud riideid, aksessuaare ja parfüüme, et takistada nende jõudmist odavmüüki. H&M põletas 2013–2017 igal aastal 60 tonni müümata riideid. Louis Vuitton hävitab igal aastal müümata jäänud nahktooted, Richemont lattu seisma jäänud kellad.

Uus seadus keelab Prantsusmaal 130 kaubaartikli, sh elektroonika, hügieenitoodete, kosmeetika ja rõivaste hävitamise. Seadus kohustab nii tootjaid, importijaid kui müüjaid, samuti e-poode müümata jäänud kaupu annetama. Uus seadus ei puuduta toidukaupu. Ka toidu äraviskamine on Prantsusmaal supermarketitel keelatud, kuid see on reguleeritud juba varem vastu võetud seadusega. Müümata jäänud toit tuleb samuti annetada, seaduse rikkujat trahvitakse kuni 10 000 euroga.

Jaanuari lõpus Prantsusmaa senatis heaks kiidetud seadus pöörab suurt tähelepanu just moetööstusele, kus tooteid uuendatakse teistest tööstusharudest kiiremini. Kuna kangaste tootmine on energiamahukas, on rõivatööstus üks keskkonda saastavamaid tööstusharusid. Kiirmoe võidukäigu tõttu on rõivatööstuse mõju keskkonnale oluliselt suurenenud, nii prügimäed kui tekstiilijäätmete osakaali prügi hulgas aga kasvanud. Prantsusmaal hävitatakse aastas ca 650 miljoni euro väärtuses uusi tooteid, sellest summast suur osakaal on rõivastel.

Sarnast seadust Eestis ei ole

Sarnast seadust, mis keelaks kaupade hävitamise, Eestis ega ka Soomes vastu võetud ei ole. Küll aga kohustab EL jäätmedirektiiv liikmesriike alates 2025. aastast tekstiilijäätmeid eraldi koguma. Soome on teada andnud, et nemad on tekstiilijäätmete kogumiseks valmis juba 2023. aastal. Soomes on välja töötatud ka tehnoloogia puuvillakiust uue kanga saamiseks. Eestis tekstiilijäätmeid ümber ei töödelda. Stockholmi Keskkonnainstituudi uuringu kohaselt ostetakse Eestis aastas ca 15 000 tonni rõivaid, kokku kogutakse ca 4800 tonni (32%) ja neist saadetakse prügimäele 2400 tonni. Kuna Eestis tekstiilijäätmete ringlussevõtu võimalused puuduvad, siis suurem osa tekstiilijäätmetest ladestatakse prügilates või põletatakse.

Keskkonnameedia

Foto: mentatdgt from Pexels