InnovatsioonMaterjalid

Nanotselluloosist ja biomaterjalidest pakendid

Print Friendly, PDF & Email

Innovaatilised nanotselluloosist ja biomaterjalidest pakendid sobivad hästi toiduainete, näiteks  pähklite ja kartulikrõpsude pakendamiseks. Kotid seisavad ise püsti, on kerged, õhu-, rasva- ja mineraalõlikindlad. 100 % biopõhistest materjalidest pakendid töötati välja Soome Tehnilise Uurimise Keskues VTT (Technical Research Centre of Finland, VTT ).

Praegu raisatakse või jääb kasutamata ligi kolmandik kogu maailmas toodetud toidust. VTT vanemteadur Jari Vartanen usub, et VTT-s välja töötatud tihedad pakendid aitaksid toiduainetest tekkivat jäätmekogust vähendada. Lisaks pakuvad innovaatilised nanotselluloosist ja biomaterjalidest pakendid pakenditööstusele uue keskkonnahoidliku valikuvõimaluse.

Tootmistehnoloogia

Kottide tootmiseks kasutatakse VVT-s välja töötatud ja patendeeritud odavat nanotselluloosi tootmistehnoloogiat HefCel (High-Consistency Enzymatic Fibrillation of Cellulose). Meetod võimaldab saada tavapärasest 10 korda suurema mikroskoopiliste tahkete aineosakeste sisaldusega nanotselluloosi.

Nanotselluloosi peetakse perspektiivseks ja mitmesuguste tehniliste rakenduste jaoks sobivaks tulevikumaterjaliks. Nanoosakesteks jahvatatud tselluloosikiud kinnituvad tugevasti üksteise külge ning moodustavad õhku, rasvu ja mineraalõlisid mitteläbilaskva väga õhukese, kuid samas väga tugeva kile.

HefCel tehnoloogia puhul kasutatakse nanotselluloosi saamiseks tööstuslikke ensüüme ja lihtsat segamistehnoloogiat. Sel viisil nanotselluloosi tootmine ei ole energiamahukas. HefCel tehnoloogia kasutamisel saadakse 15–25 %-lise kuivainesisaldusega nanotselluloos (tavapäraste nanotselluloosi tootmismeetodite puhul jääb kuivainesisaldus vahemikku 1–3 %).

Nanotselluloosist ja biomaterjalidest pakendid seisavad ise püsti

Ise püsiti seisev kott on üks kiiremini levivatest pakenditüüpidest. Prognooside kohaselt kasvab selliste kottide kasutuselevõtt ajavahemikus 2015–2020 tõenäoliselt 6,5 % aastas. Kuigi praegu valitsevad pakendimaterjaliturul fosiilkütustest toodetud plastpakendid, suureneb vajadus keskkonnahoidliku pakendimaterjali järele. Loodust säästvate pakendite väljatöötamine ja kasutuselevõtmine on kasvav trend.

Soome Tehnilise Uurimise Keskus VTT (Technical Research Centre of Finland, VTT ) on Euroopa üks juhtivaid teadus ja uuringukeskusi, kelle eesmärk on tõsta oma klientide konkurentsivõimet.

Keskkonnatehnika

Fotol on VTT-s välja töötatud biomaterjalidel põhinev ise püsti seisev kott. Foto: VTT