EnergiaInnovatsioon

Maailma kõige energiatõhusam kauplus asub Soomes

Print Friendly, PDF & Email

Soomes Oulus asub maailma kõige energiatõhusam kauplus Tuira S-market. Toidukauplus saab umbes poole vajaminevast elektrienergiast päikeselt. Kaupluse energiatarbimine moodustab ca 40 % tavalise toidupoe omast. Uut tüüpi tehniline lahendus aitab S-rühma kauplusteketti kuuluval poel aastas kokku hoida ca 180 000 eurot.

Soome Tehnilise Uurimise Keskuse VTT (Technical Research Centre of Finland, VTT ) juhtimisel välja töötatud lahendus on nüüd kasutamiseks valmis ka teiste ettevõtete tarvis.

Maailma kõige energiatõhusam kauplus sai oma katusele väikese päikeseelektrijaama. Selle projekteerija ja projektijuhi Klaus Känsälä (VTT) sõnul  annavad päikesepaneelid päikesepaistelise ilma korral poe tööks vajalikust energiast kuni poole.

Kaupluse energiatarbimist saab juhtida ka elektrivõrgu koormuse tasakaalustamise teel. Näiteks saab kaupluse külmikud teatud ajaks võrgust lahti ühendada ja lülitada need ümber ainult päikeseelektri kasutamisele. Hommikuti, kui elektri hind on madalam, tasub päikeselektrit salvestada ja kasutada seda hiljem.

Osuuskauppa Arina kinnisvarajuhi Seppo Jakola sõnul tarbib uuendatud Oulu Tuira S-market elektrit ca 240 kWh ruutmeetri kohta aastas, mis on umbes samas suurusjärgus tavalise väikeelamu energiatarbimisega. Tavaline pood kulutab energiat keskmiselt 600 kWh ruutmeetri kohta aastas.

S-rühma kaupluste energiatõhususe eest hoolitseva S-Voima Oy tegevjuht Mikko Halonen rõhutas, et neid huvitab võimalus juhtida kaupluste energia tarbimist. See võimaldab vähendada nii S-rühma kaupluste elektriarveid kui kasvuhoonegaaside õhkuheidet. Kui kõik S-rühma toidukauplused kulutaksid energiat ainult 240 kWh ruutmeetri kohta aastas, siis oleks ka poodide elektritarbimine vähemalt poole võrra väiksem.

Olulus asuv pood kuulub S-rühma kauplusteketti, mille kaupluste aastane energiatarve kokku on ligi 1,1 TWh (teravatt-tundi). Võrdluseks võib tuua Soome rongifirma Valtionrautatiet (VR), mille rongide aastane energiatarve kokku on ca 0,76 TWh. Kogu Soome aastane energiatarve on ca 85 TWh, millest S-rühma oma moodustab ca 1 %.

Oulu S-market Tuira energiakasutust saab reaalajas jälgida siit.

Soome Tehnilise Uurimise Keskus VTT (Technical Research Centre of Finland, VTT ) on Euroopa üks juhtivaid teadus- ja uuringukeskusi, kelle eesmärk on tõsta oma klientide konkurentsivõimet.

Allikas: VTT

Keskkonnatehnika

Foto: S-market Tuira külmaletid saab elektrivõrgust lahti ühendada ja päikeseelektri kasutamisele ümber lülitada. Jopa marketin kylmäketju voidaan irrottaa verkosta aurinkoenergiaa hyödyntämällä. (Foto: Tuiran S-market, Osuuskauppa Arina)