JäätmedUudised

„Nähtamatute jäätmete“ keskkonnamõju on suur

Print Friendly, PDF & Email

Tänavusel üle-euroopalisel jäätmetekke vähendamise nädalal soovitakse panna inimesi kaalutlema ostude vajalikkuse üle. Põhjuseks uute esemete tootmisel tekkivate nähtamatute jäätmete suur keskkonnakoormus. Selleks on loodud tarbija teadlikkuse testimismäng. Mängu abil saab kontrollida oma teadmisi, ammutada uusi ning uurida, kuidas oleks mõistlik uue asja ostmisel või katki läinud toote puhul käituda.

Samalt veebilehelt leiab ka näiteid teksade, nutitelefoni või sülearvuti tootmisel tekkivate nähtamatute jäätmete kohta, samuti soovitusi, kuidas mõistlikumalt tarbida, et jäätmeid vähem tekiks.

„Nähtamatud jäätmed kõlab natuke muinasjutuliselt, kuid tegemist on täiesti reaalse probleemiga. Iga uue asja tootmisel tekib alati hulgaliselt jäätmeid, mida tarbija kunagi ei näe. Tihti on aga nähtamatute jäätmete keskkonnamõju suuremgi kui vana ja katkise toote käitlemine,“ sõnas Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma.

Selleks, et tootmine ja tarbimine oleksid keskkonnahoidlikumad ning väiksema negatiivse mõjuga loodusele ja inimese tervisele, on oluline toodete kasutusiga pikendada ning nende parandamine ja uuesti ringlusesse võtmine võimalikult lihtsaks teha. Seda näeb ette ka Euroopa Liidu Rohelepe.

„Näiteks teksade või ükskõik milliste puuvillaste pükste tootmine algab juba puuvillakasvatusest, millel on suur mõju nii taimekaitsevahendite kui maa intensiivse kasutamise tõttu. Kui puuvill saab kangaks, kasutatakse tollest vaid mingit osa, ülejäänu läheb raisku. Samuti kasutatakse kangaste töötlemisel eri kemikaale alates värvidest, lõpetades niiskuskaitse, pehmendajate ja muu taolisega. See kõik koormab ja reostab keskkonda ning mõjutab ka inimeste tervist,“ loetles Heinma.  

Iga tarbija peaks enne uue asja ostmist mõtlema, kas tal on seda vaja. Vana, katkist eset õnnestub võib olla parandada või asendada kasutatuga. „Kui see ei ole võimalik, siis soovitame tarbijatel lubada endale vaid parimat – üks variant on näiteks otsida toodetelt ja ettevõtete kodulehtedelt kinnitusi keskkonnahoidlikkuse ja vastutustundlikkuse kohta,“ täiendas Kaupo Heinma.

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction). Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama.

Allikas: Keskkonnaministeerium

Foto: Claude Renault / Wikimedia Commons CC BY 2.0