Energia

sonnen rajab USA-s esimese sonnenCommunity

Print Friendly, PDF & Email

Ameerika saab esimese energiakogukonna sonnenCommunity, kus 3 000 majapidamist hakkavad elektrit ise tootma, salvestama ja jagama. Saksa firma sonneni välja töötatud energia jagamise platvormil põhinev energiakogukond sonnenCommunity rajatakse Põhja-Ameerikas Arizonas Prescotti, kuhu ehitatakse uus linnak Jasper. Tegemist on senini suurima elamute energiasalvestamise projektiga USA-s. 

Linnaku Jasper rajab kinnisvaraarendaja Mandalay Homes. Energiasalvestite paigaldamist ja sonnenCommunity rajamist veab Saksa firma sonnen, kelle päikeseelektrisüsteemid ja energiasalvestid sonnenBatterie saavad 3000 uut eramut.

Päikeseelektri tootmise süsteem ja energiasalvesti sonnenBatterie paigaldatakse igasse uude majja. Süsteem võimaldab majapidamistel ise toota suurema osa neil vajaminevast elektrienergiast ja hoida sel viisil raha kokku energiaarvetelt. Elektrienergiat saab eramus kasutada kõikjal, kus seda vaja läheb, nii valgustamiseks kui majapidamis-, kütte-  ja ventilatsiooniseadmete, või miks mitte ka basseinipumpade tööks.

SonnenCommunity tööpõhimõte

Jasperi linnaku majad kõik koos moodustavad energiakogukonna sonnenCommunity, kus hoonete energiasalvestussüsteemid on üksteisega ühendatud ja suhtlevad omavahel. Nii tekib linnakus virtuaalne jõujaam, mille väljundvõimsus on 11,6 MW ja elektrienergia toodang 23 MWh. Energiasalvestid võimaldavad majapidamistel salvestada energiat, kui seda tarbimisest üle jääb ning kasutada näiteks tippkoormuse ajal, energia jagamise platvorm võimaldab üle jäävat energiat omavahel jagada.

Kui Euroopas saab enda toodetud elektrit võrguettevõttele müüa, siis USA-s see praegu veel võimalik ei ole. Sel põhjusel Jasperi energiakogukond kohalikule võrguettevõttele üle jäävat elektrit müüa ei saa. Kuigi Jasperi majad ühendatakse ka kohaliku elektrivõrguga, on eramute energiavarustus projekteeritud nii, et päikeseelektrit toodetakse ja salvestatakse enam-vähem nii palju, et katta energiavajadus tippkoormuse ajal, ilma et elektrit oleks võrguettevõttelt vaja juurde osta. Samas saaks võrguettevõtte näiteks öösel ülejäävat energiat Jasperi energiasalvestites talletada ja nii võrgu koormust ühtlustada.

sonneni energia jagamise platvormil põhinevaid energiakogukondi sonnenCommunity on rajatud Saksamaale ja Austraaliasse ning ettevõte sõlmis hiljuti 20 000 energiasalvesti tarnelepingu ühendusega Energy Alliance Italia energiakogukonna rajamiseks Itaaliasse.

Kinnisvaraarendaja Mandalay Homes on USA-s tuntud innovaatiliste energiasäästlike eramute rajajana. Firma on pälvinud The U.S. Department of Energy’s (DOE) hoonete energiatõhusese auhinna Housing Innovation Award  igal aastal alates 2012. aastast.

Keskkonnatehnika

Fotol on sonnenCommunity Jasperis: Foto: Mandalay Homes