Uudised

Eestist valitud Euroopa keskkonnaauhinna finalistid said hõbemedalid

Print Friendly, PDF & Email

Kolm Eesti ettevõtet – Roofit Solar Energy, Estanc AS ja Reverse Resouces, kes valiti Euroopa keskkonnaauhinna finalistide hulka, said kõik oma kategoorias hõbemedali. Auhinnagala „European Business Award for the Environment 2020–21“ toimus 3. novembril. Kokku osales konkursil 94 soovijat 16-st Euroopa riigist.

“Juba kolme ettevõtte jõudmine Euroopa Keskkonnaauhinna finaali oli suur saavutus ja hõbemedalite võitmine seda enam,” rõõmustas keskkonnaminister Rene Kokk. “Kindlasti annab sellistel võistlustel osalemine enesekindlust ja tutvustab Eestit, kui innovatiivset keskkonnahoidlikku maad.”

Roofit Solar Energy pälvis hõbemedali keskkonnasõbraliku toote valdkonnas. Roofit.solar on kiirelt arenev Eesti ettevõte, kes on välja töötanud maailmas unikaalse monokristalsete ränielementidega integreeritud metallist katusematerjali. Innovatiivne päikesekatus näeb välja nagu traditsiooniline teraskatus ja on elektriliselt sama võimas nagu tavalised päikesepaneelid. 2018. aastal võitis Roofit Solar Energy OÜ Keskkonnaministeeriumi Keskkonnasõbraliku ettevõtte konkursil investeerimisauhinna, 2020. aastal Tallinna ettevõtlusauhinna.

Estanc AS jõudis hõbemedalile keskkonnajuhtimise kategoorias. Ettevõte valmistab projektipõhist protsessitehnikat, olles spetsialiseerinud soojusvahetite, suitsugaaside pesurite, survevabade mahutite ja survemahutite tootmisele. Ringmajanduse väärtustamiseks kasutatakse firmas survekatsetel vihmavett. Nii hoitakse kokku ligi miljon liitrit joogivett. Peale selle kasutab ettevõte taastuvatest allikatest toodetud elektrit ning kontori põrandaid katavad ookeanist korjatud plastist valmistatud vaibad. Koostöös Sunly City´ga rajatakse Estanci tehase katusele 100kw päikesepark, mis võimaldab tehasel vähendada elektrikulu ca 6000 euro võrra aastas ning väheneb ka ettevõtte CO2 jalajälg.

Reverse Resouces sai hõbemedali äri ja rahvusvahelise koostöö kategoorias. Ettevõte tegeleb protsesside ja toetava tarkvara arendamisega rõivatootmistehastes tekstiilijääkide välja selgitamiseks ja taaskasutusse suunamiseks. Sihtgrupiks on rõivatootmise tehased, tekstiilijääkide töötlejad, jääkide tarnijad (kogumine, ladustamise, logistika) ning suured rõivabrändid. Süsteemne koostöö on aluseks ringmajanduse edendamisele Eestis. Tekstiilitööstus üks keskkonda reostavavamaid tööstusharusid. Peale tekstiilide tootmise tekitab reostust ka nende värvimine ja töötlemine – 20% kogu tööstuslikust veereostusest maailmas tekib tekstiilitööstuses. Tekstiilijäätmete ümbertöötamine on keeruline, sest ühes tootes kasutatakse tavaliselt mitut erinevat materjali.

Euroopa Keskkonnauhinda jagab Euroopa Komisjon alates 1987. aastast iga kahe aasta tagant.

Allikas: Keskkonnaministeerium

Foto: Pexels