EhitusUudised

YIT ehitab Tallinna Sadama uue kruiisiterminali

Print Friendly, PDF & Email

Ehitusfirma YIT sõlmis lepingu Tallinna Sadamaga uue kruiisiterminali ehitamiseks Tallinna Vanasadamasse. Lepingu maksumus on 13,7 miljonit eurot. Töödega alustatakse käesoleva aasta jaanuaris, uus terminal peaks valmima 2021. aasta suvel.

Multifunktsionaalne ja keskkonnasõbralik 3-korruseline ja ca 4000 m² suurune kruiisiterminal ehitatakse Vanasadamasse olemasolevate kruiisikaide vahetusse lähedusse. Piki mereäärt, tulevase kruiisiterminali katusetasandilt kuni muuli otsani rajatakse linnarahvale avatud jalutuspromenaad koos rohealade ja laste mänguväljakuga.

Tallinna Sadama infrastruktuuri divisjoni juhi Peeter Nõgu sõnul on tulevase kruiisiterminali puhul lähtutud nii kruiisireisjate kui linnakodanike vajadustest. „Eesti  suurima mereväravana ning esimese mulje loojana soovime pakkuda meie pealinna külastajatele  parimat külastuselamust. Vähemtähtis pole mereääre avamine linnakodanikele ja külastajatele. Usume, et uuest terminalist ja avatud jalutuspromenaadist saab linna üks visiitkaartidest ning armastatud ajaveetmiskoht kohalikele.“

Nii terminali sise- kui ka välisarhitektuuris keskendutakse võimalikult keskkonnasäästlike lahenduste ja materjalide kasutamisele. Kruiisiterminali kütmiseks kasutatakse merevee soojust ja päikesepaneelidest saadavat energiat.

Hoone mahutab kuni 2000 inimest ja väljaspool kruiisihooaega on kruiisiterminali hoones kavas korraldada üritusi, kontserte ja konverentse. Kruiisihooaeg kestab Tallinnas aprilli lõpust oktoobrini. 2019. aastal külastas Tallinna Vanasadamat 338 kruiisilaeva ja 656 000 kruiisireisijat.

Terminali tehniline disain lähtub eelnevalt tehtud uuringust, kus selgitati välja millised energiasäästlikud ja ökoloogiliselt jätkusuutlikud lahendused on sobivad hoone ehituseks Põhjamaa kliimas, mis võimaldaksid hoonet kasutada ka väljaspool kruiisihooaega. Uuring teostati Green Cruise Port projekti raames, mida kaasfinantseeris Euroopa Liit Interreg Baltic Sea programmi kaudu.

Allikas: Tallinna Sadam ja YIT

Foto: YIT