MajandusUudised

Eesti müüb Maltale taastuvenergia statistikat

Print Friendly, PDF & Email

Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas ja Malta energia- ja veemajandusminister Dr Michael Farrugia kirjutasid 24. jaanuaril Vallettas alla lepingule, millega Malta ostab Eestilt kahe miljoni euro eest taastuvenergia statistikat.

Aasa sõnul on tehing märgiline eelkõige seetõttu, et taastuvenergia statistikaga tehakse Euroopa Liidus ülimalt vähe tehinguid ja senisest kolmest tehingust kaks on sõlminud Eesti. „Oleme kasvatanud oma taastuvenergia osakaalu eesmärgistatud 25 protsendilt 31 protsendile selleks aastaks ning see annab võimaluse müüa statistiline ülejääk riikidele, kel mingil põhjusel on eesmärk täitmata,“ ütles Aas.

Minister lisas, et loodetavasti avab tänane tehing ukse ka järgnevatele. „Maltale müüdav kogus moodustab ligikaudu viis protsenti meie olemasolevast statistilisest taastuvenergia jäägist ning Eestil on tugev potentsiaal jõuda ka järgmiste lepinguteni,“ lausus ta.

Aas ütles, et põhimõtteliselt on saadava tulu kasutamiseks kaks võimalust: rahastada uusi taastuvenergia projekte või alandada tarbijatele taastuvenergia tasu.

Eesti ja Malta vahel sõlmitud leping näeb ette 100 GW/h mahus statistika ostmist kogusummas kaks miljonit eurot. Leping on paindlik ja Malta võib ostetavat kogust viiendiku ulatuses suurendada või vähendada.

Eesti taastuvenergia osakaal on täna piisavalt kõrge, et ületab meie euroliidu ees võetud sihttaset (25%). Ülejäägist enamiku moodustab kaugküttes ja kodumajapidamistes kasutatud küttepuit, koostoomine ja tuulepargid. Kuna Eestil on märkimisväärne taastuvenergia tootmise potentsiaal, siis oleme hetkel rääkimas ka teiste potentsiaalsete riikidega kvoodi müümiseks.

Taastuvenergia kvoodi ostu-müüki toetab Euroopa Liit, et liikmesriigid saaks ühiselt tõhusamalt saavutada taastuvenergia eesmärke. Põhimõte on, et energiat tuleb toota seal, kus on parimad eeldused ja võimalused.

Varem on Eesti müünud taastuvenergia statistikat Luxemburgi Hertsogiriigile.

Allikas: Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Foto: Kristina Paukshtite / Pexels