InnovatsioonUudised

Eesti Energia ideekonkursi võitis tark peakaitse

Print Friendly, PDF & Email

Eesti Energia rahvusvahelise ideekonkursi Enefit Idea Hub – The Pitch võitis Sander Vahtrase loodav MultiFuse ehk tark ja kaugjuhitav peakaitse, mis võimaldab rohkem energiat müüa ja võrku optimaalselt koormata.

Autori sõnul võimaldab MultiFuse ennetada ja lahendada elektriautode levikuga kaasnevat täiendavat võrgukoormust. See on probleemiks saamas näiteks väga suure elektrisõidukite levikuga Norras. Möödunud aastal jäi Vahtrase idee – mitut elektriautot korraga laadida võimaldav nutikas laadija Multicharge – teiseks.

MultiFuse on tark ja kaugjuhitav peakaitse, et võrguettevõte saaks klientide vahel vastavalt vajadusele reaalajas peakaitse suurust muuta ning vajadusel ka lühiajaliselt suurendada,“ selgitas Vahtras. „MultiFuse võimaldab olemasoleva võrgu läbilaskevõimet suurendamata rohkem energiat müüa ja võrku optimaalselt koormata.“

Konkursil tuli teiseks nutirakendus Elektrilevi Storm App, mis annaks võrguettevõttele tööriista jagada klientidele elektrikatkestustega seotud infot senisest kiiremini, täpsemalt ja suuremas mahus. Kolmanda koha pälvis idee lisaseadmest, mis muudab aknaraami kütte- ja ventilatsioonisüsteemiks.

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul pidas žürii võitja valimisel oluliseks kolme tingimust: innovaatilisust, ettevõtte strateegiaga sobimist ja skaleeritavust. Elektrivõrk seisab kogu maailmas suurte väljakutsete ees, sest elektrisõidukite, kütteseadmete ja teiste suurte tarbijate kiirenev levik loob vajaduse leida nutikad lahendused koormuste reguleerimiseks juba praegu. MultiFuse on praktiline vastus neile probleemide. Sutter usub, et koostöös idee autoriga jõutakse esimeste tulemusteni järgmise 12 kuu jooksul.

Ideekonkurss otsis innovaatilisi ideid uute teenuste ja neid toetavate tehniliste lahenduste väljatöötamiseks.

Konkursile esitati 222 ideed. Menukaimaks osutus teenuste valdkond, kuhu esitati 90 ideed, järgnesid tark linn (76) ja nutikas transport (56). Eestist esitati 149 ideed, Poolast 20, Lätist ja Leedust 15, Soomest ja Rootsist 6. Väljaspoolt Eesti Energia koduturge (Saksamaalt, USA-st ja Sri Lankalt) esitati 11 ideed. Lõppvooru pääsesid 10 finalisti ideed.

Eesti Energia ideekonkursi žüriisse kuulusid Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ning ettevõtte äri ja infotehnoloogiajuht Agnes Roos, Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend ja Eesti äriinglite võrgustiku tegevjuht Anu Oks.

Allikas: Eesti Energia

Foto: Mike Pexels