EhitusUudised

Aasta parim puidust tehasemaja on Kodumaja hotell-konverentsikeskus Norras

Print Friendly, PDF & Email

Eesti Puitmajaliidu ja klastri korraldatud Aasta Tehasemaja 2021 konkursi üldvõitjaks valiti Kodumaja toodetud hotellihoone Norras. Konkursil osales 20 Eesti majatehastes toodetud puidust hoonet asukohaga Norras, Rootsis, Eestis ja Soomes.

Aasta Tehasemaja konkursi võitjaid õnnitles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. „Konkursil osalesid suurepärased teosed, kus arhitektuur ja kaasaegne puitehitis sulanduvad ümbruskonda. Tulevikku vaatav ekspordiartikkel, millel on kasvuruumi ka Eestis,“ lausus minister konkursi autasustamisel tunnustavalt.

Konkursi üldvõitja ja parim avalik hoone – Kodumaja hotellihoone – koosneb kahest betoonkorrusest ja neljast puitkonstruktsioonil korrusest. Hotell asub küla transpordisõlmes, asumi keskpunktis – vahetult rongi-, bussi- ja gondlijaama kõrval. Konkursi žüriile jäi võistlustöö silma oma esinduslikkuse ja mahu poolest, sobides arhitektuurselt lahenduselt samal ajal hästi konteksti. Otsustavaks sai see, et hoones on kasutusotstarbest ja asukohast tingitult palju keerukaid tehnilisi lahendusi – põhjalikult on läbi mõeldud nii tuleohutuse kui ka akustika aspektid. Lisaväärtust andis asjaolu, et tehnoloogiline (modulaarne) lahendus toetab edukalt arhitektuurset visiooni. Hotell on kahtlemata linnaruumi rikastav dominant ning asumi maamärk.

Kodumaja müügidirektor Indrek Rehme sõnul on võidutöö projekt oma mahult ehe näide tehaselise tootmise ja moodulehituse eelistest, milleks on peamiselt efektiivsus ja seeläbi aeg. „Projekti täielikust realiseerimisest ehk esimesest kopatäiest kuni hotelli avamiseni kulus 17 kuud. Peatöövõtja hinnang oli, et hotelli ehitus nn tavaehitusena oleks kestnud aasta kauem.“ Projekti õnnestumises oli Kodumaja hinnangul väga suur roll 3D projekteerimisel ning koordineerimisel erinevate osapoolte vahel. „Projektil oli kasutusel üks ühtne pilves asuv mudel mida erinevad ettevõtted täiendasid ning kus toimusid ka kokkusobivuse kontrollid. Kokkuvõtvalt, projekt ehitati kõigepealt mudelis ning siis järgnes füüsiline töö,“ täiendas Rehme. „Hoopis ebatõhusam oleks olnud olukord, kui ühildamise ja kokkusobivusega oleks pidanud tegelema hakkama ehitusplatsil.“

2021. aasta võidutööd
  • Üldvõitja ja parim avalik hoone ning Rothoblaasi eripreemia  – Kodumaja AS hotell-konverentsikeskus Norras
  • Parim arendus – Matek AS kortermajade kompleks Norras
  • Parim kortermaja ja ISOVER energiatõhusaima hoone eripreemia – Arca Nova Element OÜ kortermajad Norras
  • Parim eramu ja Veluxi eripreemia „Parim valguslahendus“ – Finnlog OÜ eramu Haapsalus
  • Parim väikeehitis – Akso-Haus OÜ uisupargi teenindushoone Nõmmel
  • Parim erilahendus – KMT Prefab OÜ meditsiinikeskuse fassaadielemendid Norras

Täiendavalt anti välja alljärgnevad eripreemiad

  • Puidukasutuse eripreemia, ITW eripreemia „Parim  elukeskkond peredele“ ja AkzoNobeli eripreemia „Parim värvilahendus“  – Timbeco Woodhouse OÜ ridaelamud Rootsis
  • Traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia – Vipson Projekt OÜ käsitöö palkmaja Võrumaal
  • Delfi moodnekodu.ee lugejate eripreemia – Nord Homes OÜ eramu Harku vallas
  • Sponsorite – ESSVE, BMI Monier ja Kyocera Senco eripreemia – EstNor OÜ puhkemaja Norras

Aasta Tehasemaja konkurss toimus üheteistkümnendat korda. Konkursi eesmärk on esile tõsta Eesti ettevõtete toodetud puitmaju ja erilahenduste projekte ning seeläbi propageerida puitu kui mitmekülgset ehitusmaterjali. Konkursitöid hindasid TalTechi ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, TalTech Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitektid Veronika Valk-Siska ja Markus Kaasik, ajakirjanik Eva Kiisler ning Eesti Puitmajaliidu arendusnõunik Elar Vilt.

Aasta Tehasemaja konkurssi rahastab osaliselt Eesti puitmajade ekspordiklastri projekt, mida toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus klastrite arendamise meetmest, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Allikas ja foto: Eesti Puitmajaliit