EnergiaUudised

Maaülikoolis katsetatakse kahepoolseid päikesepaneele

Eesti Maaülikooli teadlased katsetavad Tehnikamaja katusel päikesepaneele, mis erinevalt seni Eestis kasutuses olevast tehnoloogiast toodavad elektrit peale paneeli esikülje ka tagumise küljega. Uudsed kahepoolsed (ingl k bifacial solar panels) päikesepaneelid on ka tunduvalt kõrgema oodatava kasutuseaga. Teadlaste eesmärk on välja selgitada, kas uudne tehnoloogia pakub ka Eesti oludes eeliseid ning kui pikk on kahepoolse päikesepaneeli kasutusaeg.

Tehnikamaja katusele paigaldatud päikesepaneelid ei erine esmapilgul oma väljanägemiselt seni nähtutest. Eesti Maaülikooli energiakasutuse õppetooli teaduri Alo Alliku sõnul seisneb ainus väline erinevus selles, et fotoelektrilised elemendid on paigutatud päikesepaneeli kahe lamineeritud klaastahvli vahele ning paneelil endal puudub raam. Küll aga erinevad päikesepaneelid tehnoloogia poolest. Nimelt töötavad klaastahvlite vahel olevad fotoelektrilised elemendid kahepoolsetena. See võimaldab elektrienergiat toota pikema ajaperioodi jooksul ning kasutada elektri tootmiseks ära ka peegeldunud päikesekiirgus.

Paneeli esikülje arvestuslik võimsus on 300 W ja tagakülje oma 70 W. Talvisel ajal peaks paneel edukalt elektrienergiat tootma ka näiteks lumelt peegeldunud päikesekiirgusest. Kas see kõik ikka nii on ning kas sedasorti paneelid tasuvad Eesti kliimas paremini ära kui nüüdseks tavapäraseks saanud ühepoolsed, seda teadlased mõõtma ja analüüsima asuvadki.

Andmete järgi võiks paneelil potentsiaali olla, tõdes Allik. Ehkki paneel ise maksab umbes kolmandiku rohkem võrreldes nn tavalise päikesepaneeliga, suudab ta ööpäevas kauem ja rohkem elektrit toota. Päikesepaneelid teeb atraktiivseks ka nende oodatav kasutusiga. Paneelide tehasegarantii on 30 aastat, teoreetiline kasutusiga ulatub aga 50 aastani. Kuid enne paneelide kohalikes päikeseparkides kasutuselevõttu tuleb tehnoloogiat testida. Sellega Eesti Maaülikooli tehnikainstituudis praegu tegeletaksegi.

Kahepoolseid päikesepaneele peetakse perspektiivseteks

Kuna kahepoolsed paneelid võimaldavad toota ca 30% rohkem energiat kui sama suure paneelipinnaga ühepoolsed, siis peetakse kahepoolsete päikesepaneelide tulevikuväljavaateid heaks. Kui päikesepaneelide tootjad LG ja SolarWorld tõid oma esimesed kahepoolsed päikesepaneelid turule 2016. aastal, olid need sarnastest ühepoolsetest paneelidest kuni 25% tõhusamad. Israeli startup bSolari uudsed kahepoolsed paneelid võimaldavad aga väidetavalt tõsta energiatoodangut juba kuni 50%. Kahepoolseid päikesepaneele saab paigaldada nii hoonete katustele kui fassaadidele. Hollandis Udenis katsetatakse praegu kahepoolseid päikesepaneele kiirtee A50 ääres olevatel müraseintel.

Keskkonnameedia

Fotol on kahepoolsed päikesepaneelid Maaülikooli Tehnikamaja katusel. Foto: Eesti Maaülikool