Emeriitprofessor Rein Munter pälvis elutööpreemia
Eesti Vee-ettevõtete Liidu (EVEL) selle aasta pidulikul auhindade üritusel pälvis liidu elutööpreemia TalTechi inseneriteaduskonna emeriitprofessor Rein Munter.
„Professor Munteri panus veevaldkonda on hindamatu,“ selgitas EVELi kommunikatsioonijuht Marit Karjus liidu valikut. „Ta on aastakümneid koolitanud tudengeid vee- ja keskkonnakeemia teadmistega, arendanud veetehnoloogiaid ning jaganud teaduspõhiseid protsessijuhtimise teadmisi vee-ettevõtetele. Paljud veesektoris töötavad spetsialistid on just professor Rein Munteri kasvandikud.“
On märkimisväärne, et 87-aastane Rein Munter peab ka praegu TalTechis loenguid kaasaegsetest veetehnoloogiatest ning teeb ülikooliga meediavallas aktiivset koostööd. Nii on viimasel kahel aastal ilmunud Munteri sulest meedias kokku üle 30 kommentaari, uudise või arvamusloo. Pikemat ülevaadet Rein Munteri elust ja teaduskarjäärist sai näha 2024. aasta varakevadel eetris olnud Prillitoosi saates. Lisaks on ta elu jooksul andnud välja mitmeid raamatuid, teiste seas „Vee ja osooni lugu“.
„Teade EVELi elutööpreemia kohta oli mulle ootamatu, aga muidugi väga rõõmustav,“ avaldas 28. novembril Tartus toimunud pidulikul tunnustusüritusel osalenud emeriitprofessor Munter. „Olen olnud veega – ja seda mitmest aspektist – seotud juba alates 1962. aasta septembrist, kui professor Enno Siirde kutsus mind aspirantuuri ja andis mulle ülesandeks uurida osooni mõju Ülemiste järve veele.“
Eesti Vee-ettevõtete Liidu tunnustusüritus toimub kord aastas, et meeles pidada selle valdkonna parimaid. Alates 2017. aastast antakse välja ka auhinda elutöö eest. EVELi sõnul on paljudel auhinna pälvinutel kas TalTechi õppejõu taust või on tegemist Tallinna Tehnikaülikooli vilistlasega. Laureaat valitakse hääletamise teel, igal liidu liikmel (kokku 70 liiget) on üks hääl. Varem on elutööpreemia pälvinud Jaan Madis (2017), Enn Loigu (2018), Jaan Karu (2019), Urmas Krikk (2020), Ellen Mihklepp (2021) ja Jüri Ligi (2023).
Allikas ja foto: TalTech
Rein Munteri artiklid Keskkonnatehnika kodulehel:
Teadus ja pseudoteadus – kuidas neil vahet teha?
Milliseid tehnoloogilisi võimalusi leidub mikrosaastajate kõrvaldamiseks reoveest?
Kuidas aru saada, kas vesi on reostunud või mitte?
Osoon, UV-kiirgus ja süvaoksüdatsioon – lahendusi tänapäeva aktuaalsetele keskkonnaprobleemidele
Kui lähedal on üleilmne veekriis?
Uudne keskkonnasõbralik tehnoloogia radionukliidide kõrvaldamiseks põhjaveest