JäätmedUudised

Vanasadamas testitakse mereprügipüüdurit Seabin

Tallinna Vanasadamasse paigaldati juulis mereprügipüüdur Seabin, mis korjab vette sattunud plasti ja muud olmeprügi. Projekt sai teoks tänu Tallinna ja Helsingi linna koostööle.

Mereprügipüüdur Seabin on rahvusvaheline projekt, mis sai alguse 2014. aastal Austraalias. Kaks noort, Andrew Turton and Pete Ceglinski, kellele meeldis lainelauaga sõita, otsustasid mereprügi vastu midagi ette võtta. Nad leidsid, et peale randade võiksid prügikastid paikneda ka meres. Kuid meres võiksid need olla sellised, mis vette sattunud plasti ja muu olmeprügi ise kokku koguvad.

Ideest sündiski Seabin – ujuv mereprügipüüdur, mis paigaldatakse jahisadamate, dokkide, jahtklubide ja ärisadamate juurde. Vesi koos prahiga imetakse püüdurisse vee pinnalt, praht jääb kinni püüduris olevasse prügikotti ning püüduri põhjas olev pump pumpab sinna tõmmatud vee tagasi merre. Seabin püüab kinni ka kuni 3 mm suurusega mikroplasti osakesed. Põhja-Euroopas paigaldati esimesed Seabin prügipüüdurid 2017. aasta kevadel Helsingisse. Maailmas kokku on tänaseks paigaldatud 860 Seabin prügipüüdurit.

Tallinna Vanasadamasse paigaldatud Seabin prügipüüdur kuulub Soome firmale Wärtsilä, kes toetab mereprügipüüduri kasutamist üle maailma. Mereprügipüüdur anti Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametile kolmeks kuuks testimiseks. Püüduri paigaldas ja seda hooldab Tallinna Sadam.

Iga kahe päeva tagant tühjendatakse püüduri mahuti prügist. Prügi sorditake liigiti ja kaalutakse. Andmed edastatakse üleilmse projekti andmebaasi. Seda tööd aitavad teha Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse tudengid.

Tallinna Sadamal on oma korjelaevad ja laevameeskonnad, kes hoiavad Vanasadama akvatooriumi puhtana. Seabin pakub täiendavat abi Admiraliteedi basseini puhtana hoidmisel väiksemast prügist, lisaks saab sadam ka täpsemat teavet selle kohta, millist prügi merre satub.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab prügipüüduri juures keskkonnahariduslikku tegevust

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab sel suvel mitmeid keskkonnahariduslikke tegevusi mereprügipüüduri juures. Juulis ja augustis osalevad Seabin haridusprogrammides Tallinna lasteaiad, septembris aga Tallinna koolinoored. Tudengid näitavad neile, kuidas töötab mereprügipüüdur, missugune prügi satub sinna, missugused on prügi liigid, kuidas need sorditakse ja kaalutakse ning kuhu tuleb prügi lõpuks viia. Lastele seletatakse, miks merre sattunud prügi ohustab keskkonda ja kuidas on vaja hoida merd. Haridusprogrammis osalemiseks tuleb registreeruda.

Mereprügi ja eriti plastprügi on üks levinumaid keskkonnaprobleeme, mis põhjustab korvamatut kahju merekeskkonnale ja -elustikule. Plastprahi hulk ookeanides kasvab koos plastide tootmismahtude suurenemisega. Uuringute (Ellen Macarthuri Fond, 2016) tulemused näitavad, et 2025. aastaks on maailma ookeanides üks tonn plastprügi iga kolme tonni kala kohta. Aastaks 2050 ujub ookeanides plastprügi sama palju kui kalu. Viimase kümne aasta jooksul on maailmas toodetud rohkem plasti kui 20. sajandil kokku.

Keskkonnameedia

Foto: Wärtsilä