EnergiaUudised

Uus moodus põlevkiviõli koostise määramiseks

Print Friendly, PDF & Email

TalTechi Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse keemiainsenerid töötasid välja uue meetodi, mis lubab lahutada põlevkiviõli ühendigruppideks ning saada kätte seni põlevkiviõlist raskesti kättesaadavad ühendid.

Põlevkiviõli on oma olemuselt keeruline ühendite segu. Selle täpset koostist on instrumentaalsete analüüsimeetodite abil keeruline kindlaks teha, kuna ühendeid on väga palju ja enamik neist esineb üksikühendi tasemel väga väikeses koguses.

TalTechi keemiainseneride välja töötatud uus meetod lubab lahutada toorõli ühendigruppideks keemistemperatuuriga üle 400 °С ning saada kätte raskemast fraktsioonist rasked hapnikuühendid. Seni on tehtud fraktsioonideks lahutamist kuni 400 °С keemistemperatuurini. Raske fraktsiooni koostist pole saadud uurida. Uus meetod ei muuda kompetentsikeskuse labori juhataja Olga Pihli sõnul põlevkiviõli esialgset koostist. Meetod võimaldab määrata grupikoostise kogu tootmisprotsessist tuleva õli kohta.

„Põlevkiviõli kvaliteedi määramiseks ja selle kaudu kasutusvaldkondade optimeerimiseks on vaja teada põlevkiviõli ja selle fraktsioonide grupikoostist, st jagunemist parafiinide ja olefiinide, aromaatsete süsivesinike, kergete ja raskete hapnikühendite vahel,“ selgitas Pihl, kes on üks leiutise autoritest.

Uudne meetod hoiab kokku analüüsideks kuluvat aega ning kulusid, kuna mitme fraktsiooni analüüsi asemel piisab ühest toorõli analüüsist. Lisaks saab antud meetodit kohandada paljude teiste keerulise koostisega õlide esmaseks analüüsiks. Koos tänapäevaste instrumentaalanalüüsimeetoditega saab uut meetodit kasutada ka üksikühendite sisalduse määramiseks.

Leiutis „Põlevkivi grupikoostise määramise meetod“ on kaitstud kasuliku mudelina Eesti Patendiametis. Info on avaldatud Eesti Kasuliku Mudeli Lehe septembrikuu numbris 9/2019.

Allikas: Tallinna Tehnikaülikool

Foto: Tiit Hunt / Wikimedia Commons CC SA-BY 4.0