UudisedVesi

Narva rajatakse kõrgtehnoloogiline veefiltrite tootmistehas

Print Friendly, PDF & Email

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Aquaphor International OÜ, Narva Linnavalitsus, Narva-Jõesuu Linnavalitsus ja Sihtasutus Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus allkirjastasid 23. aprillil ühiste kavatsuste protokolli. Sellega nähakse ette 2025. aastaks täisrobotiseeritud veefiltrite suurtehase rajamine Narva linna. Investeeringu suurus on 200 miljonit eurot ja tänu sellele investeeringule luuakse piirkonda ligikaudu 700 uut töökohta.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul panustab kontserni suurim tehas oluliselt piirkonna majanduskeskkonda, millel on ka laialdane sotsiaalmajanduslik mõju. “On väga oluline, et Ida-Virumaal arendatakse jõudsate sammudega põlevkivisektorist sõltumatut tootmis- ja teenindussektorit, mis toetab meie keskkonnapoliitika eesmärke ja rohepööret. Samuti annab olulise panuse välisinvesteeringute meelitamiseks, uue ettevõtluse soodustamiseks ja ettevõtlusaktiivsuse kasvatamiseks. See ei jää kindlasti viimaseks miljardite potentsiaaliga investeeringuks ja ma vaatan Ida-Virumaa tulevikku optimistlikult,” ütles Sutt.

Aquaphor International OÜ juhatuse liikme Joseph L Shmidt sõnul alustab Aquaphor sel suvel kodustes majapidamistes ja ettevõtetes kasutamiseks mõeldud uute keskkonnasõbralike veepuhastusfiltrite piloottootmisega: „Märtsis 2022 alustame juba uue põlvkonna veefiltrite väikesemahulist tootmist 11 000 m² suuruses tehases, mille ehitamisega on Narvas juba pihta hakatud. Uue põlvkonna veefiltrite täisvõimsusel tootmise tehas on plaanis ehitada ja käivitada kolme aasta jooksul alates protokolli allkirjastamisest. Selle tehase kõige tõenäolisem asukoht oleks just Ida-Virumaal, juhul kui kõik osapooled täidavad oma panuse, mis on fikseeritud kavatsuste protokollis.”

Sihtasutus Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus (IVIA) juhatuse liikme Teet Kuusmiku sõnul on suurtehase projekti realiseerumiseks äärmiselt oluline avaliku sektori panus planeerimisprotsessi läbiviimiseks: „IVIA eestvedamisel on tulevase suurtehase asukohas koostamisel Narva Tööstuspargi 3. etapi detailplaneering, samuti on suurtehase vajadustest tulenevalt plaanis käivitada Narvas tööstusrobootika koolituskeskuse tegevus järgneva 3 aasta jooksul.“

Prognoosi kohaselt valmib Narva tööstusparki uus veepuhastussüsteemide tehas 2025. aastaks. Eelduseks on Narva Tööstuspargi kolmanda etapi detailplaneeringu koostamine ja kehtestamine ning tootmishoone projekteerimine ja ehitusloa väljastamine 2023. aasta teise kvartali lõpuks. Tehase suurus on ca 110 000 m² ja seal hakatakse tootma automatiseeritud ja robotiseeritud veepuhastussüsteeme.

Allikas: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

Foto: Tatiana Bashinskaya, Wikimedia Commons, CC-BY-3.0