MaterjalidUudised

Totomoxtle spoon valmib maisitõlviku lehtedest

Totomoxtle on uus spoonmaterjal, mis on valmistatud Mehhiko mitmevärviliste maisitõlvikute pealmistest lahtistest lehtedest. Nii nagu Mehhiko põlisrahvaste kasvatatud mais on kirju, on seda ka maisi lehtedest tehtud spoon, mille värvigamma varieerub sügavlillast sooja kreemika toonini.

Spooni saab kasutada siseruumides interjööri kujundamisel, samuti sobib see mööbli valmistamiseks. Spooni saamiseks maisitõlvikute lehed kõigepealt kuumutatakse ning seejärel liimitakse käsitsi puidkiudplaadile. Kuna lehed on värvilised, siis saab neist moodustada mitmesuguseid mustreid.

Mehhikos on looduslike maisisortide arv järsult vähenenud. Geneetiliselt muundatud maisi masstootmine ning herbitsiidide ja pestitsiidide laiaulatuslik kasutamine on mõjunud hävitavalt kohalike maisisortide kasvatamisele, sest see ei tasu enam majanduslikult ära. Sel põhjusel on ka traditsioonilised põllumajandustavad Mehhikos hääbumas.

Ka maisi toiteväärtusele pööratakse tänapäeval vähem tähelepanu. Põhjuseks asjaolu, et suur osa maailmas toodetud maisist läheb loomasöödaks. Lisaks on üsna suur osakaal ka maisist toodetavatel teisestel toodetel – toiduainetööstuses kasutatavatest magusainetest bioplastideni.

Totomoxtle projekt

Totomoxtle projekt keskendub Mehhiko traditsiooniliste mitmevärviliste maisisortide kasvatamisele ja endiste põllumajandustavade taastamisele. Mehhiko looduslikud mitmevärvilised maisisordid säilivad tõenäoliselt veel vaid niikaua, kuni põlisrahvad oma maisikasvatamise traditsioon au sees hoiavad.

Totomoxtle spoon valmib koostöös spooni autori Fernando Laposse ja Mehhiko keskosa mägisel alal Pueba osariigis väikeses Tonahuixtla külas elava Mixteci kogukonnaga. Intensiivse põllumajanduse pealetung oli põhjustanud põlisrahvaste poolt varem haritud maade sööti jätmise ning pannud kohalikud elanikud traditsioonilisest maisikasvatusest loobuma ning tööpuuduse tõttu kodukülast lahkuma. Alles polnud enam ka looduslike maisisortide seemneid.

Fernando  Laposse alustas 2016. aastal koostööd Tonahuixtla küla mõne perekonnaga, eesmärgiga hakata uuesti kasvatama Mehhiko looduslikku maisi nii, nagu seda vanasti tehti. Seemned saadi maailma suurimast seemnepangast CIMMYT-st. Esialgu võeti põllumaana taas kasutusse vaid ühe hektari suurune maa-ala, mida väetati looduslike väetistega ning kuhu külvati maisi seemned. Edaspidi soovitakse põllumaad suurendada.

Maisitõlvikute kestadest valmistavad spooni kohalikud naised, kel varem tööd ei olnud. Spoon valmib käsitööna. Kuidas töö täpsemalt käib, seda saab vaadata Fernando Lapossi kodulehel olevast videost.

Keskkonnameedia

Foto: Fernando Lapossi