Toidujäätmete kalkulaator hindab kui palju kodus toitu ära visatakse
Rahvusvahelise toidu- ja joogiettevõtte Paulig ning Soome loodusvarade keskuse (Luke) välja töötatud toidujäätmete kalkulaator aitab hinnata majapidamises tekkivat toidujäätmete hulka, selle mõju kliimale ja äravisatud toidujäätmete rahalist väärtust. Kalkulaatorit saab kasutada tasuta.
Pauligi eesmärk on vähendada oma väärtusahelas toidujäätmeid aastaks 2030 poole võrra. Firma kutsub seatud eesmärgiga liituma ka Soome majapidamisi ja abiks on seejuures uus toidujäätmete kalkulaator.
Luke andmetel tekib Soomes ühe inimese kohta aastas toidujäätmeid ligi 25 kg. Keskmine Soome neljaliikmeline perekond viskab igal aastal ära kuni 500 euro väärtuses toitu. Kokku on Soome majapidamistes aastas ära visatud toidujäätmete väärtus umbes 500 miljonit eurot. Toidujäätmeid tekib toidu väärtusahela kõigis etappides, majapidamiste osakaal on kokku umbes kolmandik.
Toidujäätmete hulka on raske tajuda, sest kodus tekib neid tavaliselt vähehaaval ja väikestes kogustes. Soome loodusvarade instituudi andmetel peituvad raiskamise peamised põhjused eelkõige puudulikus planeerimises, igapäevaelus toimuvates muutustes ning kehvas toiduvalmistamise ja majapidamise juhtimise oskuses. Toidujäätmete kogusest tulenev süsinikdioksiidi heide Soomes vastab umbes 6000 miljonile sõiduautoga läbitud kilomeetrile.
Soome loodusvarade keskuse vanemteaduri Juha-Matti Katajajuuri sõnul ostavad inimesed liiga palju toitu, ei hinda seda piisavalt ega tea, kuidas toidujääke teiste maitsvate toitude valmistamiseks kasutada või lihtsalt ei viitsi kasutada. Tegelikult on toidujääke lihtne ära kasutada näiteks omleti, vormi- ja pastaroogade, pitsa või pirukate valmistamisel. Peamine on parem planeerimine. Paljudes tekitavad segadust ka kuupäevad toidupakendite siltidel “parim enne” ja “kõlblik kuni”. Tegelikkuses on kuni pool äravisatud toidust söödav.
Uue toidujäätmete kalkulaatori eesmärk on panna tarbijad enne tegutsemist mõtlema ja oma harjumusi muutma.
Praegu on toidujäätmete kalkulaator mõeldud majapidamistele, kuid edaspidi võiksid seda saada kasutada ka restoranid ja toidupoed. Praegusel kujul arvutab toidujäätmete kalkulaator mitte ainult majapidamises tekkivate toidujäätmete koguse, vaid ka kliimamõju ja väärtuse rahas. „Paljudel inimestel võib olla raske oma harjumusi muuta, eriti kui nad ei suuda probleemi õigesti tajuda. See on põhjus, miks lisasime kalkulaatorisse ka rahalise aspekti. Kalkulaatori eesmärk ei ole tekitada inimestes süütunnet, vaid julgustada kõiki uurima oma tarbimisharjumusi ja aitama seeläbi lahenduse leidmisele kaasa. Kalkulaatorit võib väga hästi kasutada näiteks põhikooli kodunduse õppetundides õppevahendina, ”ütles Pauligi kommunikatsiooni ja jätkusuutlikkuse juht Kaisa Lipponen.
Toidujäätmete kalkulaator on osa Pauligi jätkusuutlikkuse kavast. Projekti eesmärk on juhtida tähelepanu toidujäätmetele, anda jäätmete vähendamiseks näpunäiteid ja aidata Soome tarbijatel hinnata toidujäätmete hulka oma majapidamistes. Lisaks uurib Paulig koostöös Helsingi Ülikooliga toidukadu Pauligi kogu tooraine tarneahelas. Selle uuringu eesmärk on välja selgitada praegune toidukao kogus tooraine tarneahela esimestes etappides ja leida uusi võimalusi toidukao vähendamiseks.
Toidujäätmete kalkulaatori aitasid välja töötada õpilased. Paulig katsetas kalkulaatorit koos Helsinki Think Company, Helsingi ülikooli ettevõtlusühingu ja ülikooli tudengitega.
Toidujäätmete kalkulaatorit saad ise proovida lessfoodwaste.fi kodulehel.
Keskkonnameedia
Foto: Paulig