JäätmedUudised

Sügisest saab veinipudeleid taaraautomaati viia

Print Friendly, PDF & Email

Riigikogu võttis mais vastu pakendiseaduse muudatuse, mis lubab esmakordselt septembris pandipakendi süsteemi lisada veini, vahuveini ja muu kange alkoholi taara. Peenjoogivabrik Nudist on üks esimeste seast, kes oma pudeli ringlusesse saadab ning loodab, et ka teised joogitootjad sellega liituvad.

Veinipudelid pole tagatisrahasüsteemi varem kaasatud olnud. Sügisest see muutub. Nii liigub Eesti ühiskond väikeste sammudega keskkonnasõbralikuma ühiskonna suunas. “See on kauaoodatud muutus, mis lõpetab senise absoluutselt arusaamatu keelu,” on Nudisti kaasautaja Mihkel Männik rahulolev. 

Peenjoogivabrik Nudist on pandipakendi süsteemiga liitumiseks valmis ning liitumisavalduski juba tehtud. “Ootame veel taaskasutusorganisatsiooni taga, kel läheb jõustunud muudatuste kohanemisega septembrini aega,” jääb Mihkel sügist ootama. Ta paneb südamele, et ka teised joogitootjad võiksid kaaluda süsteemiga liitumist.

Muutub ka taara

Kuivõrd pakendiseaduse muudatus on hea edasiminek kaasaegses maailmas, mõtlevad joogitootjad aina rohkem ka pakendi jalajäljele. Nii on Nudist hiljuti lansseerinud 33% kergemas taaras vahuveinid. Sellega taotleb Nudist keskkonnasäästu, taaskasutust ja püüab murda müüti, et mida uhkem pudel, seda parem vein. 

“Nii mõtlesime ka meie 4 aastat tagasi, mil esimestele vahuveinidele kõige raskema klaastaara valisime, ” tunnistab Männik, kuid lisab, et aeg on palju õpetanud. “Oleks tore, kui enda edevust säästlikumal moel väljendataks.” 

Nii toob Männik näiteks, et Kesk- ja Põhja-Euroopas koguvadki populaarsust just need naturaalveini tootjad, kes paistavad silma oma kerge ja säästliku taaraga. “Soome riiklik alkoholipood on juba aastaid orgaaniliste veinide märgistamisele lisaks märkinud ära ka keskkonnasõbralikumad veinid,” arvab Männik, et Eesti võiks sellest eeskuju võtta.

Nudisti keskkonnasäästlike sammude kõrval on Eesti Väikepruulijate Liit algatanud ka kampaania “Vala välja”, mis selgitab purgitaara eeliseid klaastaara ees. Üha enam käsitööõlut kolib pudelitest purkidesse, sest alumiiniumpakend on efektiivsem ning ressursisäästlikum.

Allikas ja foto: Nudist