*EhitusArtiklite arhiiv

Soomes hakati vanaklaasist vahtklaasi tootma

Soome firma Uusioaines Oy hakkas 2011. aasta veebruaris oma Forssasse ehitatud tehases vahtklaasi tootma. Uudset materjali saab kasutada näiteks maanteede ja ehitiste soojustamiseks, ehitusmaterjalitööstuses kergbetooni valmistamiseks, lamekatuste ehitamisel ja torukaevikute soojustustäiteks.

Teede soojustamine vahtklaasiga hoiab ära külmakerked ning aitab kokku hoida teeremondiraha. Esimene Soomes ehitatud tee, kus kasutati seda materjali, valmis 2009. aastal Kangasallas. See tee külmus kevadtalvel 0,6 m, killustikaluspõhjaga tee aga 1,6 m sügavuseni. Teid on vahtklaasiga soojustatud ka Norras ja Rootsis, Norras on vahtklaasbetooni katsetatud ka tunnelite ehitamisel.

Vahtklaas koosneb 98 % ulatuses vanaklaasist. Soome firmas VTT tehtud uuringu kohaselt tekib Soomes aastas ca 40 000 tonni vanaklaasi (sortimata klaaspakendid, tahvelklaas, klaastorud, päevavalguslambid, autode tuuleklaasid), mida ei taaskasutata ning mis sobib vahtklaasi tootmiseks.

Vanaklaas puhastatakse ja jahvatatakse pulbriks. Pulber kuumutatakse 700–900 °C juures viskoosseks klaasimassiks, millele lisatakse vahustamiseks kaltsiumsulfaati (CaSO4) või kaltsiumkarbonaati (CaCO3). Vahustusaine lagunemisel tekkiva gaasi mullid suurendavad klaasimassi mahu viiekordseks. Tänu väikesele tihedusele (alla 200 kg/m3) on materjali kerge käsitseda ja töödelda. Seda toodetakse plaatidena, mida saab purustada, sellest vormitakse mitmesuguseid tooteid või valmistatakse graanuleid.

Soomes toodab vahtklaasi ainult Uusioaines Oy ning mujalgi Euroopas jätkub vahtklaasitootjate kokkulugemiseks kahe käe sõrmedest.

Šveitsis on selle materjali tootjaid kaks: Misapor AG toodab purustatud vahtklaasi ja kergbetooni Alwac, mille täiteainena kasutatakse vahtklaasi, ning Millicell AG soojustamiseks sobivat purustatud vahtklaasi, vahtklaasplokke, mida kasutatakse müratõkkeseinte ehitamiseks, ja purustatud vahtklaasi, millega soojustatakse lamekatuseid ja tunneleid. Firma Misapor AG tehnoloogiat kasutavad ka vahtklaasi ®Haspor tootvad Norra ja Rootsi tehased.

Norras toodab uudset materjali ka Norsk Glassgjenvinning AS, valmistades sellest pelleteid, ehitusplokke ja fassaadiplaate. Belgias, Saksamaal ja Tšehhis toodetakse Suurbritannia firmas Pittsburgh Corning väljatöötatud tehnoloogia järgi vahtklaasplokke FOAMGLAS®. Saksamaal toodab Liaver GmbH & Co KG vahtklaasgraanuleid ning Ungaris valmistab Goefil pelleteid, mis sisaldavad peale klaasi ka vähesel määral võõriseid, nt pudelikorke.

Keskkonnatehnika

Artikkel ilmus ajakirjas Keskkonnatehnika 2/2011, lk 19

Foto: Uusioaines Oy