EnergiaUudised

Enefit Green uurib Pärnumaale tuulepargi rajamise võimalust

Print Friendly, PDF & Email

Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green esitas sel nädalal Saarde vallale eriplaneeringu taotluse, et alustada keskkonnamõjude hindamist ning selgitada välja Saarde valda Ristiküla lähistele tuulepargi rajamise võimalus.

Enefit Greeni juhatuse esimehe Aavo Kärmase sõnul töötab ettevõte selle nimel, et leida uusi võimalusi taastuvenergia osakaalu suurendamiseks kontserni portfellis. Firma on aastaid uurinud uute tuuleparkide rajamise võimalusi Eestis. Saarde vald on hea tuulepotentsiaaliga koht, nüüd peab keskkonnamõjude hindamine välja selgitama, kas Saarde valda saab tuuleparki rajada.

Enefit Greenil on Saarde valda plaanis rajada kokku kuni kümnest tuulikust koosnev tuulepark, mille planeeritud võimsus on kuni 70 MW. Tuulepark hakkaks asuma minimaalselt ühe kilomeetri kaugusel eluhoonetest ja see asuks metsa sees. Tuulepargi kavandatud valmimisaeg on 2025. aastal.

Aavo Kärmase sõnul eelistatakse maailmas järjest enam kas mere- või metsaaladele tuuleparkide rajamist, sest sellised tuulepargid häirivad inimesi kõige vähem. “Kui merel jääb tuulepark elukeskkonnast piisavalt kaugele, siis mets varjab ja summutab tuulepargiga kaasneva müra, mis on niigi üsna minimaalne. Metsaaladele arendatavate tuuleparkide puhul oleme võtnud eeskuju Soomest ja Saksamaalt, kus neid on viimastel aastatel mitmeid rajatud,” selgitas Kärmas.

Tuulepargi projektiga kaasneva protsessi käigus tehakse tihedat koostööd Saarde vallaga. Tuulepargi rajamiseks on vajalik kohalike elanike toetus. Kärmase sõnul näevad Saarde valla juhid tuulepargis võimalust kohaliku majanduse elavdamiseks. Ühtlasi võidaks pargist kohalik ettevõtluskeskkond, sest elektri otseühenduse võimalus annab olulise konkurentsieelise neile tööstusettevõtetele, kes rajavad oma tootmise tuulepargi lähedale.

Enefit Greenil ja Eesti Energial on praegu Eestis pooleli kolm tuulepargi arendust – Loode-Eesti ja Liivi lahe meretuulepargid ning kuni 30 tuulikuga park Lääne-Nigula vallas Läänemaal. Lisaks soovib Eesti Energia jätkata Tootsi tuulepargi ehitusega, kui maa enampakkumisel omandada õnnestub. Viimased suuremad tuulepargid Eestis – Paldiskis ja Narva tuhaväljal said valmis aastatel 2012–2013.

Peale Eesti arendab Enefit Green tuuleparke ka Leedus. Seal on firmal praegu pooleli kolm tuulepargi arendusprojekti koguvõimsusega 350 MW.

Allikas: Eesti Energia

Foto: Rita Helisma /Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0