JäätmedUudised

Saku Õlletehas pakendab multipakid 100% taaskasutatud kilesse

Print Friendly, PDF & Email

Saku Õlletehas hakkas sel suvel enimlevinud Saku õllede purkide kuuspakkide pakendamisel kasutama sajaprotsendiliselt taaskasutatud kilet ning aasta teises pooles saavad uue keskkonnasõbralikuma ümbrise kõik kuuspakid. Kokku vähendab joogitööstus selle sammuga õhkupaisatavate heitmete (CO2) kogust aastases arvestuses 81 tonni võrra.

Saku Õlletehase juhatuse liikme Jaan Härmsi sõnul on taaskasutatud kile kasutuselevõtt ja seeläbi tehase keskkonnajalajälje vähendamine osa ettevõtte kestlikkuse strateegiast, mille eesmärk on saavutada aastaks 2030 tootmises süsinikheitmete nulltase. 

„Meie – joogitööstuse – toodangu kõige nähtavam keskkonnajälg ongi pakend. Seda nii pudelite-purkide näol, aga ka multipakkidena,” sõnas Jaan Härms. „Pudelite-purkide puhul on Eesti edumeelne ja esirinnas, kuna üle 90% meie tehasest väljuvast taarast jõuab läbi pandipakendisüsteemi taas ringlusse. Et aga ligi pool kõigist Saku õlledest Eestis müüakse multipakkides, otsustasime juurutada ringmajanduse põhimõtteid ka siin ning asendada multipakke kooshoidva kile täielikult taaskasutatud kilega.”

Esimesed kuuspakid, mis on ka pakendi taaskasutust markeeriva märgisega, jõudsid Eestis poodidesse jaanipühade ajal. 

„Esimeses etapis said uue ümbrise meie enimmüüdavad joogid ehk Saku Originaal, Karl Friedrich ja Saku Kuld – 80 protsenti Saku õlledest,” rääkis Härms. “Aasta teisel poolel alustame taaskasutatud kile kasutamist järk-järgult ka kõigi teiste multipakkide puhul.”

Taaskasutatud kilele üleminek tähendab, et juba tänavu vähendab Saku Õlletehas kasvuhoonegaaside heitmeid ligi 32 tonni võrra. Uue pakendi kasutuselevõtul kõigi kuuspakkide puhul väheneb aastane heitmete hulk orienteeruvalt 81 tonni võrra. 

Viimased suurimad Saku Õlletehases juurutatud efektiivsus- ja keskkonnasäästu meetmed on soojuse taaskasutuse süsteemi paigaldamine keedumajas 2019. aasta lõpus (aastane mõju ca 200 tonni vähem CO2) ning keskkonnasõbralike hübriidautode kasutamine töötajate autopargis (arvestuslik aastane mõju 100 tonni vähem CO2).

Alates 2015. aastast on Saku Õlletehas Carlsberg Grupi kestlikkuse programmi Together Towards Zero raames vähendanud oma tootmises CO2-heitmeid 20 protsendi võrra. Absoluutarvudes tähendab see 821 tonni vähem süsihappegaasi.

Allikas ja foto: Saku Õlletehas