Mereprügist brändirõivad
Hispaania start-up Ecoalf kogub ja valmistab mereprügist brändirõivaid, kotte ja jalanõusid. Toormaterjali saamiseks teeb ettevõte koostööd 3000 kaluriga 40-s sadamas Hispaanias. Igal aastal kogub Ecoalf merest ca 250 tonni prügi, sordib selle ja töötab ümber sobivaks toormaterjaliks.
Firma asutaja Javier Goyeneche tuli mõttele hakata tootma kasutatud plastist ja tekstiilijäätmetest riideid, kotte ja jalanõusid 2009. aastal, pärast oma poja sündi. Eesmärk oli toota taaskasutatud materjalidest kvaliteetseid moetooteid, kasutades selleks võimalikult vähe loodusressursse. Poja nime (Alfredo) järgi said nime nii firma kui bränd Ecoalf.
Upcycling the Oceans projekt
2015. aastal käivitas Ecoalf mereprügi kogumiseks laiaulatusliku projekti Upcycling the Oceans, mis on tänaseks peale Hispaania ka Taimaal edukalt ellu viidud. Projekti raames tehakse koostööd kaluritega, kes koos kaladega merest ka suure hulga prügi püüavad. Kalurid toovad prügi kaldale, kus see sorditakse. PET-pudelid, Ecoalfi peamine tooraine, jahvatatakse helvesteks ja graanuliteks, mis omakorda rõivaste, kottide ning jalanõude valmistamiseks sobivaks kangaks ümber töötatakse. Jäätmete kasutamine toormaterjalina võimaldab vähendada loodusressursside kasutamist ja looduse reostamist.
Kui Upcycling the Oceans projektiga 2015. aastal alustati, osales selles 9 kalasadamat. Täna tehakse koostööd ligi 3000 kaluriga 40-s kalasadamas Hispaania rannikul.
2017. aastal käivitati Upcycling the Oceans ka Taimaal, kus esimesel aastal tegeldi peamiselt inimeste harimise, koolitamise ja vastutustundliku turismi propageerimisega. Teisel aastal jõuti prügi kogumiseni merest ja randadest, selle sortimise ja ümbertöötamiseni. Kuid Taimaal ei toonud prügi merest välja mitte kalurid, vaid seda tegid sukeldujad.
1. septembril 2017 korraldatud mereprügi kogumise päeval Ko Sameti saarel kogusid 100 sukeldujat ja 300 vabatahtlikku 5 tunniga 0,7 tonni mereprügi. 28. jaanuaril 2018. aastal osales Phuketis sarnasel üritusel 900 vabatahtlikku ja 85 sukeldujat, kes kogusid ookeanist ja rannaalat kokku 0,85 tonni prahti.
Praegu jõuab aastas ookeanidesse ligi 13 miljonit tonni plastijäätmeid, 60% sellest kogusest pärineb Aasiast. Paraku ookeanide plastireostus suureneb, selle põhjuseks on plastpakendite tootmismahtude suurenemine. Kui midagi ette ei võeta, on 2050. aastal ookeanidest rohkem plasti kui kalu.
Keskkonnameedia
Foto: Artem Beliaikin from Pexels