Läbipaistev puit on tuleviku ehitusmaterjal
Prantsuse arhitekti Timothée Boitouzet silmis on läbipaistev puit tuleviku ehitusmaterjal. Boitouzet 2015. aastal asutatud firma Woodoo on välja töötanud ja patenteerinud meetodi, mis annab puidule uued omadused ja muudab selle läbipaistvaks.
Meetod tugineb 2010. aastal Harvardi ja hiljem mitmes teises Euroopa ülikoolis tehtud arendustööl ja uuringutel.
Boitouzet ise peab uudse puitmaterjali kõige olulisemaks omaduseks selle tugevust. Ta usub, et sellest saab tulevikus ehitada kas või 36-korruselisi pilvelõhkujaid. Prantslase patenteeritud meetodi kohaselt puitu töödeldes asendatakse puidule mehaanilist tugevust ja värvi andev ligniin ning puidus sisalduv õhk looduslike polümeeride seguga. Töötluse tulemusena säilib puidu iseloomulik struktuur jasaadakse läbipaistev puit. Õhu asendamine polümeeriga suurendab puidu tugevust 10 korda.
Sel aastal plaanib firma toota kuni mõnekümne sentimeetri laiusi puitpaneele, mis esialgu on mõeldud vaid siseruumides kasutamiseks. Paari aasta pärast on aga on kavas hakata valmistama tooteid fassaadide, katuste ja põrandate tarvis. Läbipaistvast puidust talade tootmiseni läheb veel aega. Boitouzet usub, et tema meetodil toodetud ristkihtpuit (cross-laminated timber, CLT) saab olema sama vastupidav kui betoon ja sellest saab tuleviku ehitusmaterjali.
Woodoo patendeeritud tehnoloogia on saanud mitu innovatsiooniauhinda nii Euroopas kui mujal maailmas.
Rohkem infot: www.woodoo.fr
Keskkonnatehnika
Foto: Woodoo