Helsingi kaljukoopad võetakse kasutusele energiasalvestina
Helsingis Kruunuvuorisse rajatavas uues linnaosas on kavas võtta energiasalvestina kasutusele kaljudesse rajatud koopad. Koobastesse hakatakse juhtima suvel päikese soojendatud merevett, mida kasutatakse talvel soojuspumpade energiaallikana. Kavandatud lahendus on maailmas ainulaadne.
Kruunuvuori linnaosa energiaettevõtjal Helen Oy, on plaanis tagada piirkonna küte ja jahutus soojuspumpadega. Osa talvel vajaminevast soojusest saadakse tulevikus mereveest. Suvekuudel kasutatakse energiaallikana ära ka hoonete jahutamisel tekkivat jääksoojust.
Merepinnast ca 50 m allpool asuvaid koopaid on Kruunuvuoris kaks ja need jäävad rajamisel oleva uue linnaosa alla. Koopad on 30 m kõrgused, suurem koobas on 18 m pikk ja 326 m lai, väiksem on 16 m pikkune ja 245 m laiune. Koobaste kogumahutavus on 300 000 m³.
Kruunuvuori kaljukoopad
Koopad rajas 1970ndate alguses kütusefirma Shell, kes kasutas neid diislikütuse hoidlana. Hiljem hoiti neis kütuse julgeolekuvarusid. Koopad tühjendati esimest korda 2007. aastal ja neid puhastati aastatel 2008–2009. Seejärel võeti koopad uuesti lühiajaliselt kasutusele ning tühjendati ja puhastati uuesti 2010–2011. aastal. Alates 2014. aastast on kaljukoobaste omanik Skanska.
Juba varem on koobastele püütud leida uut kasutusotstarvet. Välja on pakutud parkimismaja, lasketiiru, matusekabeli või ronimisraja rajamist, kuid ühtegi plaani pole ellu viidud koobaste raske ligipääsetavuse tõttu. Merevee soojusenergia talletamiseks ja energiasalvestina kasutamiseks sobivad kaljukoopad hästi.
Koobaste puhastamiseks kasutatakse mikroobe
Kuigi koopad on õlist puhastatud, tuleb seda teha enne nende uuel otstarbel kasutuselevõttu veel kord, sest tühjadesse koobasdesse tunginud põhjavesi on kaljupragudesse jäänud õli välja uhtunud. Kuna koobaste õlist puhastamiseks oleks aktiivsöfiltrite kasutamine liiga kallis, proovitakse õli lagundada merevees leiduvate mikroobide abil. Selleks, et katsetada, kas mikroobe saab kasutada Kruunuvuori koobaste puhastamiseks, rajati Pöyry ja Soome keskkonnakeskuse SYKE (Suomen ympäristökeskus) koostöös katseakvaarium, milles segati merevett koobastest võetud õliseguse põhjaveega. Pärst kuus nädalat kestnud katsetusi julgeti puhastusprojektiga edasi minna.
Helsingi keskusest linnulennul 3 km kaugusele jäävasse Kruunuvuorisse on rajamisel linnaosa, mis valmib 2030ndate alguses. Sinna eitatakse ca 7500 uut korterit, kuhu kolib elama ligi 13 000 inimest. Uusi töökohti tekib piirkonnas umbes 800. Piirkonna üks kinnisvaraarendaja on Skanska, kellele Kruunuvuori kaljukoopad kuuluvad. Koobastesse juhitud merevees salvestatud energiaga saab katta umbes 1/3 Kruunuvuori piirkonna soojusenergiavajadusest.
Keskkonnameedia
Foto: Keskkonnameedia