Euroopa innovatsioonipealinn 2017 on Pariis
Pariis on 2017. aasta Euroopa innovatsioonipealinn. Euroopa Komisjon andis aasta innovatsioonipealinna (iCapital) tiitli koos miljoni euro suuruse preemiaga üle 7. novembril.
Pariis sai auhinna uuendusliku ja kaasava strateegia kasutamise eest. Teise ja kolmanda koha vääriliseks tunnistati Tallinn (Eesti) ja Tel Aviv (Iisrael), keda mõlemat premeeriti 100 000 euroga. Auhinnaraha on ette nähtud selleks, et veelgi süvendada ja laiendada tunnustuse pälvinud linnade uuendustegevust.
Teadus- ja innovatsioonivolinik Carlos Moedas kuulutas võitja välja Lissabonis toimunud tehnoloogiakonverentsil Web Summit. Volinik Moedas märkis auhindade üleandmisel, et linna puhul ei ole tähtis tema pindala ega rahvaarv, vaid tulevikunägemus ja linnakodanike kätesse usaldatud võim. On linnu, kus ei kardeta eksperimenteerida. Need on linnad, kes kaasavad oma kodanikke uute ideede arendamisel ja testimisel.
Pariis on viimase kümne aasta jooksul ehitanud üle 100 000 ruutmeetri ettevõtlusinkubaatoreid ning tänaseks tegutseb seal maailma suurim idufirmalinnak. Lisaks on 5% linna eelarvest ette nähtud selleks, et rahastada projekte, mille kavandavad ja rakendavad linnakodanikud. See strateegia on erasektorist, mittetulundusühingutest ja teadusringkondadest pärit uuendajate abil teinud Pariisist tõelise tulevikulinna.
Projekt Reinventing Paris on hea näide sellest, kuidas linn toetab innovatsiooni ja kutsub nii Prantsusmaalt kui ka teistest riikidest pärit talente linna jaoks olulistele paikadele uut elu andma. Projekti praeguses etapis kutsub linn esitama uuenduslikke linnaarendusprojekte, et kujundada ümber eri paiku Pariisi maa-alustes piirkondades.
Tallinna tunnustatakse julguse eest katsetada enda peal võimalikke murrangulisi tehnoloogialahendusi. Linn on toetanud nii ilma juhita autode, pakirobotite kui ka sõidujagamise kasutuselevõttu. Lisaks on Tallinnas rakendatud uudset e-residentsuse süsteemi, mis võimaldab kohalikel elanikel ja ettevõtjatel teha tihedat koostööd välismaiste ettevõtjatega.
Tel Aviv on ellu kutsunud projekti Smart City Urban Lab, mille eesmärk on kokku viia uuendusmeelsed idufirmad ja juhtivad tehnoloogiaettevõtted ning hõlbustada murranguliste uuenduste kasutamist linnaprobleemide lahendamisel. Kuna Tel Avivi prioriteetide hulka kuulub ka haridus, on osa auhinnarahast kavas kasutada selleks, et toetada algatust Smart Education, mille on välja töötanud linnavalitsus koos õpetajate, lapsevanemate, üliõpilaste ja tehnoloogiavaldkonnas tegutsevate kohalike idufirmadega.
Esimene konkurss Euroopa Innovatsioonipealinn (iCapital) toimus 2014. aastal. Konkursi auhinnaraha eraldatakse ELi suurimast teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist „Horisont 2020“, mille seitsme aasta (2014–2020) eelarve on 77 miljardit eurot.
Selle aasta konkurss Euroopa innovatsioonipealinn kuulutati välja 2017. aasta märtsis. Sellel võisid osaleda kõik ELi liikmesriikides või programmiga „Horisont 2020“ ühinenud riikides asuvad linnad, kus on rohkem kui 100 000 elanikku. Tänavu osales konkursil 32 linna 17 riigist. Nende seast valiti välja 10 finalisti: Aarhus, Berliin, Helsingi, Kopenhaagen, Nizza, Pariis, Tallinn, Tampere, Tel Aviv ja Toulouse
Konkursi võitja ning teise ja kolmanda koha omaniku valimisel olid kaalukeeleks uued algatused, mida hakati rakendama pärast 1. jaanuari 2016. Võitjad määras kindlaks ülikoolide ja ärisektori esindajatest koosnev sõltumatute ekspertide rühm. Hindajate leidmiseks kasutati programmi „Horisont 2020“ ekspertide andmebaasi. Võitjate väljaselgitamisel pälvisid eelkõige tähelepanu linnad, kes on valmis katsetama uusi kodanikukeskseid algatusi, mille eesmärk on leida lahendusi nende jaoks olulistele ühiskondlikele probleemidele.
Järgmine Euroopa innovatsioonipealinna konkurss kuulutatakse välja 2018. aasta esimeses kvartalis.
Keskkonnatehnika
Foto: Arnaud Ligny / WikimediaCommons