JäätmedUudised

Eesti Sohva Ideekonkurss otsib mööblitootmisjääkidele taaskasutust

Print Friendly, PDF & Email

Juba teist aastat järjest otsib Eesti Sohva Ideekonkurss nutikaid ideid mööblitootmises tekkivate nahajääkide taaskasutuseks ning ringlusesse suunamiseks. Ideid oodatakse kõigilt huvilistelt asjaarmastajatest professionaalsete disaineriteni 25. aprillini. Parimad valib välja žürii, kuhu kuulub ka kestliku rõivatööstuse ja ringmajanduse eestvedaja Reet Aus.

Konkursi auhinnafond on 2000 eurot. See jaguneb žürii hinnangutele vastavalt järgmiselt: 1. koht 1000 eurot, 2. koht 300 eurot ja 3. koht 200 eurot. 500 euro suuruse eripreemiaga tunnustatakse rahva lemmikut, kelle valivad inimesed Eesti Sohva Facebooki lehel. Prototüübi loomiseks vajaminevad materjalid saab tellida tasuta ringmajanduse veebikeskkonnast SmartSwap.com.

“Sõltuvalt tootjast, materjalist ning kogusest leidub mõnikord inimesi, kes tootmisel tekkiva ülejäägi vastu huvi tunnevad. Üldjuhul rändab tootmisel rakenduseta jäänud tooraine siiski kas prügimäele või põletamisse,” ei tee konkursi eestvedaja ja mööblitootja Eesti Sohva juht Priit Pettai probleemist saladust. “Ehkki enamik tootjaid sellest kõva häälega ei räägi, on materjali ülejäägid – vähemal või suuremal määral – kitsaskohaks kõikide tootjate jaoks,” lisas ta.

Mullune konkurss oli suunatud tekstiilile üldisemalt ning kokku laekus üle 100 töö, sealhulgas leidsid inimesed tekstiilile uue rakenduse näiteks diivanipatjade, kabe-malelaua, kassipesa, mänguklotside ja kosmeetikakoti näol. Nii nagu möödunud aastatel, on konkursi eesmärgiks inspireerida inimesi loovusele ning saadetud ideed kuuluvad ka pärast konkurssi osalejatele, kes otsustavad kas ja kuidas nendega edasi minna.

Konkursi žüriisse kuuluvad disainer ja ettevõtja Reet Aus, EKA aksessuaari- ja köitedisaini osakonna juhataja Stella Runnel, nahakunstnik ja disainer Lennart Mänd, Eesti Maailmakoristuse eestvedaja Mart Normet, eelmise aasta Ideekonkursi võitja Anne Oberšneider ja Eesti Sohva juhatuse liige Priit Pettai.

Ehkki veel lahtine, loodab Pettai, et sellest pilootprojektist võiks sündida midagi enamat, kui ühekordne pingutus. “Ettevõtja jaoks on kulu igapäevane probleem, ükskõik millisest kulust me siis ka ei räägi. Inimesena tundub mulle aga lihtsalt jabur, et peame kvaliteetse materjali lihtsalt ära viskama. Kui saame ülejäägid uude väärtusahelasse suunata ja seda juba ärimudelina, oleme probleemi lahendusele sammukese võrra lähemale astunud,” rääkis Pettai.

Eesti Sohva teeb konkursi korraldamisel koostööd veebikeskkonnaga SmartSwap

Tänavu lõi Eesti Sohva käed ka ringmajanduse ja taaskasutuse veebikeskkonnaga SmartSwap. Veebikeskkonna eesmärk on võimaldada inimestel uute asjade ostmise asemel vanu ilma rahata taaskasutada. Ettevõtmise eestvedaja Heikki Laidma sõnul on  inimesed tihti kergekäelised kasutuks muutunud asja kohe ära viskama, mõtlemata sellele, et tegelikult võiks sellest kusagil mujal hoopis kasu olla.

“Eesti Sohva Ideekonkurss on suurepärane näide sellest, kuidas tootmistel tekkivad ülejäägid huviliste vahel tasuta ära jagatakse, et neist sünniksid uued, põnevad tooted, mida siis kas ise kasutada või maha müüa. Täpselt nii ringmajandus töötama peakski,” rõõmustas Laidma.

Lisainfot konkursi ja osalemise kohta leiab aadressilt https://eestisohva.ee/konkurss/.

Allikas ja foto: Eesti Sohva