MajandusUudised

Enefit Green ja NEFCO müüvad oma osaluse Vinni ja Oisu biogaasi koostootmisjaamades

Print Friendly, PDF & Email

Enefit Green ja NEFCO müüvad kõik neile kuuluvad 4E Biofond OÜ aktsiad. 4E Biofond OÜ on Vinni ja Oisu biogaasi soojuse ja elektri koostootmisjaamasid opereerivate ja omavate Vinni Biogaas OÜ ja Oisu Biogaas OÜ vähemusosanik. Osalus Vinni ja Oisu biogaasi koostootmisjaamades müüakse Infortarile. Mõlema ühingu enamusosanikud on kohalikud põllumajandusettevõtted.

Eesti Energia kontserni kuuluv Enefit Green omandas 4E Biofond OÜ-s 69,88% osaluse eelmise aasta novembris, kui ostis taastuvenergiaettevõtte Nelja Energia. NEFCO on 4E Biofondi OÜ osanik alates 2011. aastast.

Enefit Greeni juhatuse esimehe Aavo Kärmase sõnul oli ettevõttel plaan müüa 4E Biofondi osalus juba Nelja Energia omandamise hetkel. Enefit Green soovib hoida fookust ettevõtte peamistel ärisuundadel – taastuvenergia tootmisel tuulest, päikesest, biomassist ja segaolmejäätmetest. Firma soovib keskenduda peamiste ärisuundade tõhusamaks muutmisele kõigil koduturgudel (Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas), samuti tuule- ja päikeseenergia osa kasvatamisele.

NEFCO on rahvusvaheline investeerimisfond, mille asutasid 1990. aastal viis Põhjamaad – Taani, Soome, Island, Norra ja Rootsi. Fond investeerib keskkonnasõbralikesse väikese ja keskmise suurusega projektidesse, millel on käegakatsutavad tulemused ning mis avaldavad kliimale ja keskkonnale positiivset mõju. NEFCO tegevdirektori Trond Moe sõnul on NEFCO oma investeeringuga 4E Biofondi aidanud kaasa puhta ja jätkusuutliku energia tootmisele Eestis.

Eesti ühe suurima investeerimisettevõtte Infortar juhatuse esimehe Ain Hanschmidti sõnul huvitub Infortar eelkõige innovatsioonist ja keskkonnahoiust. “Laevad, maagaas, LNG, maavarad ning nüüd ka biogaasitehased – kõik need kasutavad kõrgtehnoloogiat ning üheks selle tulemuseks on puhtam keskkond ja parem elukvaliteet. Biogaas on läbinisti kohalik, puhas ja roheline kütus, see on tulevikku suunatud investeering, mis lähtub ringmajanduse põhimõtetest ja kindlustab vastutustundlikult meie positsioone energiaturul,” sõnas Hanschmidt.

Vinni ja Oisu biogaasi koostootmisjaamad valmisid 2013. aastal ning nende ehitust toetas Euroopa Regionaalarengu Fond. Jaamade aastane elektritootmise kogumaht on ligikaudu 16 GWh.

Poolte kokkuleppel tehingu täpsemaid detaile ei avalikustata. Enefit Greeni ja NEFCOt nõustasid tehingu läbiviimisel Superia Corporate Finance ja Ellex Raidla.

Allikas Eesti Energia

Foto: Eesti Energia